Добре забуте старе: Хто пробився до виконавчої влади Миколаєва

Після року чекання нових віце-мерів, місто отримало "сюрприз": заступником Сєнкевича став "опоблоківець" Омельчук
Depo.Миколаїв
26 жовтня 2016 08:30
ФОТО: depo.ua
Добре забуте старе: Хто пробився до виконавчої влади Миколаєва
Добре забуте старе: Хто пробився до виконавчої влади Миколаєва

Миколаївська міськрада після першого року роботи нарешті отримала секретаря, а мер - "нових" заступників. Причому одразу п'ятеро. Примітно, що серед них є "опоблоківець" Олександр Омельчук, з яким зовсім нещодавно мер вступав в полеміку з приводу львівського сміття.

Рік тому, одразу по обранню мером Олександра Сєнкевича, всі очікували і зміни заступників міського голови та виконавчого комітету. Адже працювали всі ці чиновники ще при "старій владі". 24 листопада 2015 року Миколаївська міськрада разом з мером склала присягу. Новий мер, не гаючи часу, в цей же день зібрав представників фракцій та запропонував їм висунути кандидатури на посаду секретаря міськради та показати своє бачення структури міськради. Часу він дав до 3 листопада. Тоді ж вирішили створити робочу групу, що фактично означало поховати швидке вирішення питання.

Все нове, добре забуте старе: Хто пробився до виконавчої влади Миколаєва

Слід зауважити, що у "міжсезоння" між двома турами виборів керував містом перший віце-мер Юрій Андрієнко. Одразу після обрання Сєнкевича мером він написав заяву на звільнення за власним бажанням, але продовжував входити до складу виконкому. Зі старої команди залишилися на своїх місцях заступники мера Валентин Гайдаржи, Валентина Бондаренко, Юрій Степанець, Євген Шевченко.

Сєнкевич не поспішав призначати нових віце-мерів, аргументуючи це тим, що не можна одразу все змінити і потрібно подивитися, чи був поганий керівник, тобто попередні мери, чи команда. Особливо мер не хотів змінювати чиновників, коли на носі була зима та ухвалення бюджету.

Все ж таки, нове обличчя серед заступників мера з'явилося: посаду першого заступника ніби пророкували колишньому віце-меру Ялти Олександру Олефіру. Проте прогнози не виправдалися: останнім його "виходом" стала презентація структури виконавчої влади, після чого його кар'єра в Миколаєві завершилася. 

Все нове, добре забуте старе: Хто пробився до виконавчої влади Миколаєва

За 100 днів роботи, півроку з новою міськрадою і новим мером Миколаїв так не отримав ані секретаря міськради, ані нового складу виконкому, ані віце-мерів. Той же Олефір був на посаді у статусі виконуючого обов'язки. Звісно ж, за цей час Сєнкевичу сотні раз задали питання, коли ж нарешті зміниться команда і невже немає людей, які готові працювати.

"Пророкували" на посаду секретаря міськради кандидатури Олени Кисельової від БПП, "опоблоківця" Олександра Омельчука, навіть екс-мера Юрія Гранатурова. Але на голосування питання так і не ставили, хоч у мера за законом є право винести свою кандидатуру. Лише в липні в черговий раз після нагадування про пусте місце біля мера - секретаря міськради - Сєнкевич нарешті запропонував кандидатуру. Тоді на "провокацію" його витягнув "опоблоківець" Анатолій Дюмін. Мер і пожартував, мовляв, давайте винесемо вашу кандидатуру.

Ту пропозицію депутати сприйняли неоднозначно: БПП і "нашекраївці" заявили, що готові голосувати за Олену Кисельову, але в цілому кандидатуру Дюміна ніхто не всерйоз не сприйняв. Зрештою питання про обрання "опоблоківця" секретарем міськради так і не змогли внести до порядку денного: не вистачило голосів.

Чергове нагадування Сєнкевичу про необхідність змін у структурі прийшло раптово. У вересні на сесії міськради голова мерської фракції "Самопоміч" Сергій Ісаков несподівано запропонував розпустити виконком. Мер апелював, що з дня на день презентують нову структуру виконавчих органів, і тоді змінять виконком та віце-мерів. Проте питання поставили на голосування, і Миколаїв залишився з розпущеним виконкомом. Ісакову, щоправда, це "коштувало" посади голови фракції.

Втім, до обрання нового виконкому рішення ухвалював старий склад - згідно закону. Разом з тим Сєнкевич пообіцяв, що незабаром презентує нову структуру виконавчої влади, схему якої розробляв Олефір. Він також оголосив, що планує розширити склад виконкому на вісім осіб, зазначивши, що кожна фракція хоче бачити там свою людину, щоб впливати на процеси у місті. А вже 29 вересня так і не обраний секретар міськради Дюмін знов нагадав Сєнкевичу і про виконком, і про віце-мерів. Міський голова віджартувався, що вже скористався своїм правом виносити кандидатуру і більше не хоче, тож депутати можуть запропонувати свої варіанти. Як виявилося, фактично ж у Сєнкевича залишилося право на кандидатуру, оскільки у минулий раз питання так і не внесли до порядку денного. Тоді ж Сєнкевич жартував, що секретаря має "винести море", і що претендент не повинен мати мерських амбіцій.

Все нове, добре забуте старе: Хто пробився до виконавчої влади Миколаєва

Зазначимо, що Олефір свого часу встиг презентувати структуру виконавчих органів, яку ще потрібно доробляти. А Миколаївщина за цей час встигла отримати голову ОДА - екс-нардепа від БПП Олексія Савченка. Що, по суті, і дало поштовх змінам.

На останнє, четверте пленарне засідання сесії міськради, що відбулося 25 жовтня, було винесено купу питань. Але по суті воно ознаменувалося рішеннями, якими змінили, хоч і частково, виконавчі органи. Причому завели туди, скажемо так, неоднозначних осіб.

Все нове, добре забуте старе: Хто пробився до виконавчої влади Миколаєва

У день "Х" сесія розпочалася майже з двогодинним запізненням: фракції знову проводили засідання, вочевидь, обговорюючи доленосні "виконавчі" кандидатури. Мер очікувано виніс на розгляд три питання: обрання секретаря міськради, затвердження віце-мерів та структури виконкому. Секретарем Сєнкевич запропонував Тетяну Казакову.

Почали з найлегшого - затвердження віце-мерів. Сєнкевич висунув кандидатури нових "старих" заступників  - Гайдаржи, Степанця, Бондаренко, Шевченка. "Перекочувала" в цей список і виконуюча справами Інна Бичковська.

ВсеВсе нове, добре забуте старе: Хто пробився до виконавчої влади Миколаєва нове, добре забуте старе: Хто пробився до виконавчої влади Миколаєва

Новеньким став "опоблоківець", колишній "регіонал" Олександр Омельчук, який під час скандалу з львівським сміттям обмінявся з мером "люб'язностями", заявивши, що Сєнкевич перевищив свої повноваження, дозволивши в'їзд сміттєвозів на полігон, хоча ресурс звалища спливає за два роки. На що Сєнкевич відповів, що Омельчук є депутатом міськради вже не першого скликання, то чого ж він раніше не піднімав ці питання.

Все нове, добре забуте старе: Хто пробився до виконавчої влади Миколаєва

Втім, затвердження того самого "опоблоківця" та інших віце-мерів відбулося без суперечок. Те, що Омельчук збирається поєднувати "опозиційність" з перебуванням у владі, у його фракції знайшли виправдання. Заодно пригадали свою розпіарену програму "Теплий дім", з якою йшли на вибори. Про те, що будинки треба утеплювати, депутати нарешті пригадали, коли в оселях похолодало, - до того, звісно ж, їм заважала влада, тож Омельчук тепер має проконтролювати, щоб у бюджеті на програму заклали гроші.

Голосування за секретаря міськради також пройшло прогнозовано. "Опоблоківці" заявили, що готові голосувати, але конкретну кандидатуру виносити не варто: вони обговорять це на фракції. І потім сказали, що підтримують Казакову.

Все нове, добре забуте старе: Хто пробився до виконавчої влади Миколаєва

Інформація, що депутати обиратимуть секретарем міськради Тетяну Казакову - депутата від БПП - з'явилася у ЗМІ напередодні сесії. З цього приводу приходили консультації голови фракції "Опоблок" у міськраді Ігоря Дятлова з Олексієм Савченком. Кандидатуру тоді, як показав час, дійсно погодили. Більше того, "контролювати" голосування за Казакову прийшли Савченко та нардеп від БПП Давид Макар'ян.

Все нове, добре забуте старе: Хто пробився до виконавчої влади Миколаєва

Савченко знов закликав відкинути політику, консолідуватися та ухвалювати рішення, допомагаючи громаді. "Консолідовані" депутати проголосували "за".

Все нове, добре забуте старе: Хто пробився до виконавчої влади Миколаєва

Колізії виникли із затвердженням складу виконкому. Сєнкевич апелював, що оскільки виконком розпустили, "зависло" багато важливих питань, зокрема опіки над дітьми. При цьому він вже не казав про розширення його складу. За проектом рішення, виконком мав включати десять осіб: мера, його заступників, виконуючу справами, начальника служби у справах дітей Ірину Шамаріну. Автоматично туди входить і секретар міськради.

Щоправда, мера "підставив" юридичний департамент, який пропустив такий проект рішення. Справа в тому, що за законом депутат не може входити до складу виконкому. Таким чином, Омельчуку потрібно скласти свої повноваження. Чому мера одразу про це не попередили, лишається загадкою. Крім того, Казакову також не можуть затвердити у складі виконкому, оскільки вона ще повинна пройти спецперевірку на посаді.

Все нове, добре забуте старе: Хто пробився до виконавчої влади Миколаєва

Але найбільшою несподіванкою стала кандидатура екс-віце-мера, теж колишнього "регіонала" Юрія Андрієнка. Його кандидатуру пролобіював "Наш край", до складу якого входить і екс-мер Юрій Гранатуров. Якщо кількісний склад виконкому затвердили - поки зупинилися на восьми, щоб потім проголосувати за Казакову та Омельчука, - то за Андрієнка голосувати не хотіли. Довелося головам фракцій збиратися окремо. Після короткої перерви вирішили проголосувати за рішення зі змінами: вже без окремого голосування за Андрієнка. Тут депутати віддали голоси "за", давши, таким чином, "зелене світло" екс-віце-меру, але не кажучи цього вголос.

Все нове, добре забуте старе: Хто пробився до виконавчої влади Миколаєва

Таким чином, по року тягнучки Миколаїв нарешті отримав оновлений склад виконавчої влади. Нібито оновлений, бо фактично там залишилися "старі" обличчя, та ще й увірвалися "опоблоківці". Непохитною залишається лише посада секретаря міськради, яку посіла представниця від БПП.

Зауважимо, що за словами мера, призначення віце-мерів та виконкому є тимчасовим: їх змінять після затвердження нової структури виконавчих органів міськради. Але враховуючи, скільки розробляли цю структуру та як голосують депутати, надії, що зміни відбудуться скоро, немає. Мер сподівається на затвердження за місяць. Але, як показала миколаївська практика, немає нічого постійнішого за тимчасове.

Більше про життя Миколаєва та області читайте на Depo.Миколаїв