Сміттєвий скандал у Миколаєві: Як Садовий "нагнув" мера від "Самопомочі"

Сєнкевич знов "підмочив" свою репутацію, намагаючись вгодити політичному наставнику зі Львова

Сміттєвий скандал у Миколаєві: Як Садови…

Донедавна очільник "Самопомічі" Андрій Садовий вважався одним з найуспішніших мерів країни. Ним захоплювалась мало не вся країна, тож він вирішив не гаяти даремно часу та створити партію, члени якої сповідуватимуть принцип "візьми і зроби". Передвиборча кампанія для молодої партії "Самопоміч" виявилась досисть успішною – в Раду пройшло 32 депутати. На місцевих виборах результати були слабкіші, але у Миколаєві, наприклад, Садовому вдалось проштовхнути на посаду "супермера" Олександра Сєнкевича.

Репутацію "ідеального" для країни мера Садового – це без врахування позиції самих львів'ян, у яких питання до очільника міста почали виникати набагато раніше – зіпсував скандал та "сміттєвий скандал" на Грибовицькому сміттєзвалищі. Воно діє з 1957 року і є одним із найбільших забруднювачів навколишнього середовища на території Львівської області. Сміттєзвалище є третім за розміром у Європі та покриває понад 33 га площі. Після трагічної гибелі пожежників, які гасили загоряння на сміттєзвалищі, інформація про реальний стан справ нарешті була оприлюднена. Спеціалісти заговорили про те, що Грибовичі можуть стати міжнародною екологічною катастрофою. Сміттєзвалище закрили, а в найпопулярнішому туристичному місті України стався сміттєвий колапс, адже приймати токсичне львівське сміття відмовилися аж вісім найближчих населених пункти: Броди, Мостиська, Новий Розділ, Сокаль, Миколаїв, Самбір і Дрогобич.

Сміттєвий скандал у Миколаєві: Як Садовий "нагнув" мера від "Самопомічі" - фото 1

Згодом ситуація затихла, але проблема не була вирішена і перебувала в підвішеному стані. Днями Львів знов змусив заговорити Україну про свою сміттєву проблему. Всіма правдами та неправдами Садовий домовився з владою декількох міст про тимчасове вивезення сміття на їх звалища. В числі "щасливчиків" опинилися Луцьк, Чернівці, Київ і Борислав. Відходи вивозились під покровом ночі зерновозами, щоб, не дай Боже, ніхто про це не дізнався. Проте чуже сміття не залишилось непоміченим, і після масових акцій протесту та обурення громадян ввезення львівських відходів на полігони припинялося.

Сміттєвий скандал у Миколаєві: Як Садовий "нагнув" мера від "Самопомічі" - фото 2

Судячи з того, що днями львівське сміття досягло Миколаєва та Дніпра, Садовий у відчаї, а ситуація у місті критична або наближається до такої. Сміттєвози долають більше 800 км, щоб вивантажитися на миколаївських сміттєзвалищах, які і місцеві відходи ледве витримують. Шлях до сміттєвих полігонів у Дніпрі і того більший – відстань перевалила за 1000 км.

У Дніпрі перекрили трасу через всеукраїнське звалище - фото 1

Мешканці Діївки на Дніпропетровщині взагалі перекрили трасу через всеукраїнське звалище. Місцева влада, у свою чергу, виправдовується, мовляв, сміттєвий полігон отримує на 20% більше грошей за привозний мусор, аніж за місцевий.

Львів потопає у смітті. Станом на 12 вересня, у місті Лева працює п'ять перевізників, два з яких не повною мірою пораються із вивезенням сміття. За офіційними даними, проблеми з вивозом  зафіксовано у трьох районах міста: Франківському, Шевченківському та Сихівському. Насправді ж сміття заполонило спальні райони міста, добре прибирається лише туристичний центр. 

Охочих врятувати мера Львова від чергової порції нарікань за гроші не виявилось, тож Садовий вирішив використати безпрограшний варіант – мера Миколаєва від "Самопомічі" Олександра Сєнкевича. Політична субординація, вочевидь, не дозволила останньому відмовитись від "спокусливої пропозиції", і він вирішив зробити городянам "подарунок" до 227-річчя міста, потайки від городян "накатавши" розпорядження про тимчасове прийняття львівського сміття на миколаївському сміттєзвалищі. Звичайно, все це пройшло під прикриттям благородної мети, адже "українці мають допомагати один одному". Для мера Миколаєва це означає, що місто має допомогти його однопартійцю врятувати і без того підмочену репутацію.

По-братськи: мер Миколаєва від "Самопомічі" допоміг Садовому позбутись сміття - фото 1

"До мене звернувся Львівський міський голова Андрій Садовий з проханням про тимчасове розміщення твердих побутових відходів на полігоні ТПВ м. Миколаєва, я підписав відповідне розпорядження. Поясню чому: на сьогоднішній день до кінця не вирішена ситуація з Грибовицьким звалищем. Я вважаю, це правильно, що міста України допомагають Львову з утилізацією твердих побутових відходів. Ми повинні бути однією нацією, єдиною країною в своїх щоденних справах, а не тільки в деклараціях, обмежуючись написом "Україна єдина" в куточку екрана телевізора. Не варто робити з цього шоу. Потрібно підставляти плече кожному українцеві, якому необхідна допомога. Ми повинні керуватися принципами братерства, а не політичними заявами", – відзвітував Сєнкевич на своїй сторінці у "Фейсбуці".

"Сміттєву аферу" мера від "Самопомочі" розкрив народний депутат Артем Ільюк, який і порушив тишу навколо "договорняку". Розуміючи, що відпиратись не вийде, тим більше, що львівські сміттєвози вже вивантажувались у Миколаєві, Сєнкевич визнав, що одноосібно ухвалив відповідне рішення та навіть опублікував документи. Чому знадобився такий поспіх (рішення було підписане в п’ятницю, 10 вересня), мер Миколаєва так і не пояснив. Під питанням і мотив неоприлюднення прес-службою "рядового" рішення мера на офіційному сайті. Очевидною ж є спроба приховати його перед масштабним святкуванням Дня міста.

Єдині, кому львівське сміття було в радість - безхатченки та цигани. На міському сміттєзвалищі встигли вивантажити чотири машини з львівськими відходами, які одразу розгребли любителі попорпатись у смітті. 

Сміттєвий скандал у Миколаєві: Як Садовий "нагнув" мера від "Самопомічі" - фото 5

Сам того не розуміючи, Сєнкевич прийняв удар на себе та показав, що є лише пішаком в руках досвідченого лідера "Самопомічі". В коментарях журналістам мер Миколаєва повідомив, що рішення про прийом львівського сміття було для нього складним, і він розумів політичні наслідки власних дій: "Рішення, яке я прийняв та підписав, було для мене важким, і я розумію політичні ризики, і вони зараз, насправді, сталися. Зараз всі, хто тільки може, використовують можливість попіаритись, але моя особиста думка, що це, насправді, не проблема Львова, а проблема України".

Сміттєвий скандал у Миколаєві: Як Садовий "нагнув" мера від "Самопомічі" - фото 6

Судячи з усього, Миколаївський міський голова не до кінця усвідомив, чим для нього може завершитися така "братерська допомога". Фракції "Наш Край", БПП та "опоблоківці" вимагають скликання позачергової сесії, на якій Сєнкевич має пояснити людям, що це було. "На килим" депутати викликають і очевидного ініціатора "сміттєвого перевороту" у Миколаєві Андрія Садового.

Сміттєвий скандал у Миколаєві: Як Садовий "нагнув" мера від "Самопомічі" - фото 7

Місцеві політики припускають, що через своїй витівки та "договорняки" з Садовим Сєнкевич може заробити імпічмент. В одному зі своїх інтерв'ю Сєнкевич заявляв, що не може "діяти повноцінно", адже постійно "на гачку" у депутатів, які можуть відправити його у відставку: "Мер повинен бути весь час на гачку у депутатів. Вони будуть йому говорити: "Якщо не підеш у нас на поводу, ми тебе взагалі знімемо!". Розумієте, він (мер - Ред.) не необмежений в своїх діях. Якби вони могли оголосити мені імпічмент в процесі голосування, а не знімати просто, тоді я міг би бути набагато розкутішим, ухвалювати більш радикальні рішення. Міський голова - це не просто директор магазину, який захотів звільнити продавця - звільнив, не захотів - не звільнив, захотів - підняв зарплату, не захотів - не підняв. Це людина, яка, на відміну від існуючої думки, що це господарник, в першу чергу, все-таки, політик".

Судячи з усього, страх втратити посаду у мера Миколаєва виявився меншим, ніж страх не підкоритися Садовому. Цілий день фракція "Самопомоміч" у Миколаївській міськраді відмовчувалась, адже з очільником міста у депутатів не найкращі стосунки, але депутат В’ячеслав Апанасенко, врешті-решт, прокоментував ситуацію. Він став на захист мера, а всіх, хто його критикує, назвав "сепаратистами": "Користуючись місцевим сепаратизмом окремих політичних сил, [хтось] вбиває клин у єдність українського народу, він же вже будує плани на майбутнє зі своїми меркантильними інтересами особистого характеру. У четвер відбудеться форум, метою якого є вирішення сміттєвої переробки в Миколаєві. Зрозуміло тепер, кому це не вигідно".

Сьогодні, 13 вересня, мер Миколаєва все-таки набрався сміливості та зустрівся з журналістами. В ході зустрічі Сєнкевич заявив, що Садовий припинив поставки сміття в місто та звинуватив депутатів у політичних спекуляціях. Тим не менш, мер вирішив скликати позачергову сесію, яка відбудеться в п'ятницю, 16 вересня. 

Чи завершиться політична кар’єра молодого мера Миколаєва на цій "смердючій від сміття" ноті, поки не відомо. З точністю можна сказати одне: Олександр Сєнкевич знов підмочив свою репутацію, намагаючись вгодити політичному наставнику зі Львова. Чи оцінить Садовий такий вчинок, також поки не відомо, хоча охочих подивитись на фіаско мерів Львова та Миколаєва, особливо серед їхніх супротивників, вдосталь. ­

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Миколаїв

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"