Чому Тимошенко стала горою за свого Соколова на Миколаївщині

Щойно розгорівся корупційний скандал в керівництві Миколаївської ОДА, як у Тимошенко заговорили про "політичне кілерство"

Чому Тимошенко стала горою за свого Соко…

Гучний корупційний скандал у Миколаєві викрив схему відкатів та хабарів, що діє на найвищому рівні. Заступник голови ОДА Микола Романчук, радник голови облради Геннадій Левченко та заступник голови Єланецької РДА Олег Зайзбург - головні фігуранти справи. Одразу після затримання Романчука та Зайзбурга заговорили про причетність до схеми і заступника голови облради та обласної організації ВО "Батьківщина" Михайла Соколова, але протягом доби позиція офіційних структур стосовно високопосадовця кардинально змінювалася. Спочатку він був підозрюваним, але потім виявилось, що "зовсім не причетний до справи". За цю ж добу посадовець встиг "податись в біги" та "вирішити питання" з головою партії Юлією Тимошенко

Depo.Миколаїв нагадують політичний шлях Михайла Соколова від Дніпра до Миколаєва.

Виходець із Дніпра, якого багато хто називає ставлеником Юлії Тимошенко у Миколаєві, почав свою політичну кар’єру не так давно. У 2002 році Соколов став депутатом Дніпропетровської міської ради. Далі його кар’єра розвивалась дуже швидко, і одразу по завершенню каденції у міськраді (2002-2007 роки) він пересів у крісло народного депутата IV скликання (2007-2012 роки) від партії ВО "Батьківщина".

В Раді Соколов став членом Комітету з питань правосуддя та Спеціальної контрольної комісії з питань приватизації. Криза в партії, спричинена ув’язненням її лідера Юлії Тимошенко, лише посилила позиції амбітного політика. Коли більшість керівників вирішили поставити хрест на Тимошенко, що відбувала покарання у Качанівській колонії, Соколов демонстрував свою відданість "жінці з косою".

У лютому 2013 року разом з народними депутатами України від Об'єднаної опозиції створив та очолив правозахисну громадську організацію "Всеукраїнська комісія справедливості". Комісія вела активну правозахисну діяльність. Свого часу організація зібрала і передала Президенту України понад 5000 підписів за звільнення Юлії Тимошенко, Юрія Луценка та інших українських політв'язнів.

Михайло Соколов – "темна конячка" миколаївської політики - фото 1

Вперше ім’я Михайла Соколова на Миколаївщині прозвучало у тому ж 2013 році. На виборах до Верховної Ради по скандальному 132 округу у Первомайську саме Соколов розглядався як "резервний кандидат" від Об’єднаної опозиції. Основним кандидатом йшов місцевий агробарон Аркадій Корнацький. Тодішній лідер Миколаївської "Батьківщини" Роман Забзалюк поясняв таку підстраховку тим, що Корнацького можуть не допустити до участі у виборах. Та все ж балотуватися від Миколаївщини Соколову не "світило".

Михайло Соколов – "темна конячка" миколаївської політики - фото 2

Після передвиборчого фактичного злиття "Батьківщини" та "Фронту змін", останні підім’яли партію Тимошенко на Миколаївщині під себе. Попри бажання Соколова, голова тодішнього "Фронту змін" Вадим Меріков неоднократно заявляв, що жодних "резервних кандидатів" у Об’єднаної опозиції немає.

На парламентських виборах 2013 року на батьківщині Юлії Тимошенко її соратники поступилися "фронтовикам" високими місця в списках. "Досвідчених" дніпропетровських нардепів від "Батьківщини" - Михайла Соколова, Євгенія Шаго, Антоніну Болюру, Олександра Ребеку, Юрія Трегубова - "засунули" в умовно-прохідну і зовсім непрохідну частини опозиційного списку.

"Стовідсотковий" кандидат від об’єднаної опозиції по 132 округу Аркадій Корнацький також програв – голові ОДА Миколі Круглову.

Не зважаючи на те, що Тимошенко в цей час перебувала у в'язниці, вона намагалась вирівняти ситуацію. У квітні того ж року "варяг" з Дніпропетровська Соколов став виконуючим обов’язки голови "Батьківщини" на Миколаївщині, змінивши на посаді не менш одіозного нардепа Романа Забзалюка. Призначення викликало багато питань, адже більшість місцевих партійців не хотіли бути під керівництвом заїжджого політика.

Михайло Соколов – "темна конячка" миколаївської політики - фото 3

Пізніше Соколов прокоментує ті буремні часи так: "Де зараз і в якій партії ті регіональні "лідери" "Батьківщини", які рвали на собі сорочки в патріотично-партійному пориві, бажаючи посісти крісло керівника обласної партійної організації? В якій партії ті "патріоти" "Батьківщини", які приїжджали знімати Соколова і підтримали його партійців, виключали з партії? У партійній організації триває і буде тривати очищення рядів від "заробітчан", зрадників і пристосуванців, працює внутрішньопартійна "люстраційна комісія", подобається це комусь, чи ні".

Вдруге спробувати свої сили на 132 окрузі Соколов вирішив у 2014 році. На цей раз він йшов на вибори з конкретною програмою та обіцяв первомайцям вирішити низку  проблем:

1. Створювати необхідні умови для появи нових робочих місць у Первомайську та прилеглих районах;

2. Сприяти розвитку усілякого туризму в Миколаївській області. У тому числі у створенні центру екстремальних видів спорту (рафтинг) на базі національного парку "Бузький Гард";

3. Домогтися прискорення виконання державної програми "Чиста вода" для забезпечення мешканців округу питною водою. Взяти під жорсткий контроль роботи з очищення річки Синюхи. Почати розробку національної програми з екологічного оздоровлення річки Південний Буг;

4. Домогтися розширення зони спостереження Південноукраїнської АЕС з 30 до 40 кілометрів для збільшення кількості мешканців, які можуть скористатися пільгами, передбаченими для мешканців зони спостереження АЕС.

Під час передвиборчої гонки керівник Миколаївського обласного осередку партії "Батьківщини" потрапив в список одіозних і недоброчесних кандидатів у народні депутати. Соколов, за даними руху "ЧЕСНО", був причетний до порушень прав і свобод людини, корупційних дій, викритий в непрозорості задекларованих доходів та майна та їхній невідповідності способу життя. Також його звинуватили у неособистому голосуванні в парламенті і відсутності на засіданнях Верховної Ради і комітетів.

Передвиборча кампанія того року була однією з найбрудніших. Соколова, який їздив округом з окулярами, звинуватили в "очковтирательстві". Попри численні скандали та провокації, Соколову не вдалось отримати перемогу. За даними ЦВК, він посів лише третє місце та програв колишньому конкуренту, місцевому агробарону Аркадію Корнацькому.

22 лютого 2014 року Юлію Тимошенко нарешті випустили з в’язниці. Її повернення стало переламним для "Батьківщини": в рядах партії почалась чистка та зміна керівництва, що себе дискредитувало або не відповідало вимогам Тимошенко.

Попри надійний протекторат лідерки партії, Соколову не вдалося уникнути нападок з боку однопартійців. Проти нього повстала Вознесенська партійна організація: після виключення з лав партії лідера Еріка Григоряна, районна парторганізація оголосила демарш. З цього часу між Соколовим та Григоряном розгорілась справжня війна, що триває і досі. Політики обмінюються компроматом та обливають одне одного брудом.

Непохитна позиція Соколова стосовно однопартійців і їхніх дій простежується і в облраді. Після останніх місцевих виборів голова обласної "Батьківщини" очолив фракцію партії, а пізніше "вибив" собі місце заступника голови облради Вікторії Москаленко.

В облраді "Батьківщина" веде себе нетипово, порівняно з іншими політичними силами. Під час голосування за призначення Соколова заступником облради "смотрящий" від партії перевіряв, щоб всі депутати від проголосували правильно: перед тим, як вкинути бюлетень в урну для голосування, вони мали продемонструвати відповідну галочку, а "смотрящій" фіксував результат.

Михайло Соколов – "темна конячка" миколаївської політики - фото 4

Уваги заслуговує і той факт, що в сесійній залі Соколов не соромиться давати розпорядження однопартійцям стосовно того, як правильно голосувати за те чи інше рішення. Тобто можна з упевненістю сказати, що Соколов керує ухваленням низки рішень, що входять у сферу його інтересів, як шляхом особистого тиску, так і за допомогою інших депутатів.

Ну і, нарешті, Соколов став фігурантом гучного корупційного скандалу у Миколаївській ОДА. На хабарі в 90 тис. доларів попалися заступник голови ОДА Микола Романчук, радник голови облради Геннадій Левченко та заступник голови Єланецької РДА Олег Зайзбург. Відповідно до ухвали Приморського районного суду м. Одеса, Михайло Соколов діяв єдиним умислом із першим заступником голови Миколаївської ОДА.

Михайло Соколов – "темна конячка" миколаївської політики - фото 5

Зважаючи на даний факт, дивним є те, що спецслужби не затримали Соколова одразу з іншими фігурантами справи. Вже наступного дня заступник голови облради не з’явився на роботі, що дало привід думати, що він подався "в біги". Скоріш за все, в цей час він вирішував питання про очищення своєї репутації та звільнення від відповідальності на найвищому рівні. Раптово було оголошено, що Юлія Тимошенко відрядила саме Соколова на довибори до Херсону.

Вже ввечері будь-які підозри з Соколова були зняті. В СБУ заявили, що заступник голови облради не є фігурантом справи, тож коментувати його причетність до корупційного скандалу недоречно.

Головний політичний опонент Ерік Григорян одразу ж прокоментував ситуацію з Соколовим та пригадав всі його старі грішки. Григорян заявив, що лідер "Батьківщини" заздалегідь "почистив" ряди БЮТівців. Замість голів партійних осередків, які довгі роки підтримували політику Тимошенко і її саму, поставив собі подібних "ділків", здатних також "заробляти", як і він, "вирішуючи питання": "Це можна побачити і на прикладі Южноукраїнська, де він "пригрів" тричі засудженого Горностая (лідер фракції БЮТ в Южноукраїнській міськраді)…Те ж саме і в Вознесенську - ВО "Батьківщина" представлена в міськ- і райраді колишніми співробітниками і начальниками правоохоронних органів, які ще рік тому навіть не були членами цієї партії. А де ж справжні БЮТівці, які стояли за демократію на майданах? Їх нема! Соколову вони не потрібні! Йому потрібні ті, хто вміє "заробляти" і робить це тривалий час, вимагаючи гроші, залучаючись за це до суду або отримуючи чергове звання з рук уряду Януковича. Така "команда" у Соколова. І ось результат її роботи за півроку - затримання Романчука, з яким в справі Єланецького кар'єра пов'язаний помічник Соколова, а значить, і він сам. Я впевнений, що це тільки одна з його "справ", заради яких він зайняв пост заступника голови облради, ввівши своїх "працівників", куди тільки можна".

Загалом переоцінити роль Соколова в цій історії достатньо важко, адже саме через нього, як заступника голови облради, проходять документи та всі питання, що виносять на затвердження сесії. Соколов ставить свою "візу" на питаннях, які мають отримати 100% підтримку у сесійному залі. Проте з об’єктивних чи суб’єктивних причин дані факти, схоже, залишаються "невидимими" для слідства.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Миколаїв

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme