Як байдужість миколаївців та влади втулила в серці міста бетонний саркофаг

Ресторан з символічною назвою зростає, перекриваючи історичну забудову, проте чи хотіли б його бачити миколаївці саме в центрі міста, проектувальники не питали

Юлія Лукьяненко

За останні роки Миколаїв перетворився на місто хаотичної забудови та реклами з безліччю білбордів, "подзвонишок" та незаконних "шпаківень" на дахах. Архітектори за цей час мало того, що відверто ігнорували проблеми "обличчя" міста, та ще й радо давали дозволи на цей архітектурний безлад, маючи, напевне, від того якийсь свій інтерес. Тож не дивно, що на очах у всього міста, у самісінькому центрі, на пр. Центральному, 75-а, виросло несподівне архітектурне одоробло, яке "помітили" мало не наприкінці будівництва.

"Будівлю з башточкою" миколаївці бачать кожного разу, проїжджаючи центром міста. Проте, на жаль, небагато хто пам'ятає її історії, яка сягає "корінням" на початок ХХ століття. До того ж будівлю вже довгі роки ніхто не раставрував, які й інші історичні місця у Миколаєві.

Фасад будинку не перший рік "прикрашений" вивіскою банку, який тут орендує приміщення. Поруч, у будівлі колишньої підстанції старого трамвайного депо, довгі роки був розважальний клуб. Цей "фінансово-розважальний" осередок був єдиним місцем, де переривається бульварна частина пр. Центрального.

Миколаївці не одразу помітили, що клуб не працює, лише огорожа навколо завішана обдертою рекламою. Але восени тут почалася будівельна метушня. "Ремонт" виявився не просто "косметичним", а з поглибленням підвалу та надбудовою вгору. Через що нова будівля почала перекривати історичну башточку та візуально її "давити".

Місцева влада та архітектурна інспекція, яка б мала першою забити на сполох, мовчали. "Тривогу" щодо будівельного безладу в історичному центрі підняли активісти, які "пробили" громадські слухання. Тоді й пригадали, що "будівля з башточкою" - це колишнє трамвайне депо з трансформаторною підстанцією, побудовані на початку ХХ століття. Нове життя останній дали у 1970-х роках, переробивши на ресторан "Садко", але з часом про історичне минуле забули.

Лише на початку жовтня міське управління охорони культурної спадщини заявило, що на будівництві біля пам'ятки архітектури місцевого значення є порушення. Звертає на себе увагу, що у документах на будівництво фігурує головний архітектор проекту – Олег Атанасов. У 2014 році він очолював управління архітектури Миколаївської ОДА та погорів на хабарі. Проте "відбився" від реального покарання, лише сплативши штраф у 17 тис. грн. Атанасов і був членом тієї обласної - не міської - архітектурної ради, яка дала добро на "реконструкцію" будівлі під ресторан мережі "Мафія".  Не дивний збіг обставин для Миколаєва. 

Поки влада погоджувала проведення громадських слухань, соцмережі кипіли дискусіями. Місто розділилося на тих, хто "за" та "проти" забудови. На думку перших, якщо у центрі міста з'явиться хороший ресторан, де можна буде поїсти, то нехай будують і далі. Мовляв, старий "Діксі" мав страшний вигляд, а тепер буде сучасна будівля. А про "башточки" всі забули, що ж їх не реставрували раніше.

Противники виступають не стільки проти самого ресторану, скільки проти того, як він будується. Хоч нічого нового в цьому процесі немає – як і зазвичай, тишком-нишком, як і "пеліпасівці", не запитуючи думки громади, почали забудову в центрі, а порушення вимог законодавства та перекриття історичної пам'ятки для них – не перешкода.

Думку мера, головного архітектора міста і, врешті-решт, представників забудовника та головного архітектора проекту громаді міста вдалося почути лише на слуханнях. Мер дав зрозуміти, що зробити нічого не може: у всьому, мовляв, винні "папєрєднікі", які видали дозволи. Головний архітектор проекту, той самий Атанасов, а також юристи забудовника запевняли, що пройшли всі перевірки і мають всі дозволи. Нібито розуміють, що основною "ансамблю" є архітектурна пам'ятка, і ресторан буде лише фоном, тому його робили лаконічним у формах.

Атанасов навіть визнав, що висоту будівлі вже перевищили на метр. Зайве пообіцяли знести та покарати замовника. Відсутність інформаційних стендів пояснили просто - їх постійно "крадуть вандали". У день слухань на скандальному будівництві причепили рекламний банер – мабуть, щоб "відчепилися".

Головний архітектор міста Ганна Палеха повідомила, що зелене світло на будівельне свавілля дала обласна архітектурна рада, а затвердив містобудівні умови та обмеження її попередник. Тобто вплинути на будівництво ніхто вже не може. Проте є важливі питання – до такого об'єкту має бути парковка. Але де її зробити за правилами? Транспортна розв'язка на зупинці "Соборна" і так завантажена. Крім того, виявилася ще одна цікава річ – ділянку поруч також віддали в оренду тому ж забудовнику, але поки її не чіпають.

Нічого дивного в тому, що слухання за своїми результатами були на користь забудовника, немає. Адже багато миколаївців не цікавляться збереженням архітектурого обличчя міста. З моменту громадських слухань і обіцянок знести зайвий "метр" минуло вже майже три тижні – за цей час депутати встигли створити комісію, яка має перевірити, чи дотримуються норми оренди землі. Щоправда, комісію, як і ДСНСівців на забудову не пустили ті самі люди, які лобіювали інтереси забудовника на громадських слуханнях. Навіть оператора з собою прихопили.

Тим часом забудовник, вочевидь, не просто не думає прибирати порушення, а ще й добудовує на даху додаткову "шпаківню" – зовнішньо вона схожа на техповерх для ліфтового чи вентиляційного обладнання. "Башту" з боку вул. Московської майже не видно.

Зрозумілоо, що будувати ресторан ніхто не припинить. Та й не потрібен нікому з міських упорядників та бізнесменів черговий недобуд, ще й в самісінькому центрі міста. Проте якщо є архітектурна інспекція, то вона має прослідкувати, щоб порушення ліквідували. Крім того, раз вже землю поруч з "Мафією" також здали в оренду, то миколаївська влада має прослідкувати, щоб і там не наробили нового будівельного лиха.

На слуханнях підняли ще одне важливе питання: де ж межі того самого історичного центру Миколаєва. Ці "кордони" було б доцільно визначити для розвитку навіть музею під відкритим небом, який поки залишається на рівні ідей.

Якщо ж вже пригадали про історію "будівлі з башточками", то об'єкт потрібно позначити як історичну пам'ятку, як це роблять в інших містах. І, звісно ж, відреставрувати. Те ж саме треба зробити й з іншими історичними будівлями.

Зважаючи на "любов" миколаївських забудовників до хаотичних забудов, процедуру громадських слухань потрібно відпрацьовувати. Причому не коли будівлю вже звели, а на етапі погодження проектів.

Поки ж миколаївці кожного дня спотерігають зміни: ресторан і далі розростається вгору, а порушення ніхто і не думає усувати.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Миколаїв