ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

У Миколаєві "міліцейські" фірми влаштували бізнес на трупах

Міський бюджет виділяв мільйони на вивезенні тіл померлих, хоча їх було всього сотня
Depo.Миколаїв
29 квітня 2016 11:24
ФОТО: depo.ua
У Миколаєві "міліцейські" фірми влаштували бізнес на трупах
У Миколаєві "міліцейські" фірми влаштували бізнес на трупах

Смерть часто приходить несподівано. Людина може раптово померти на вулиці або у себе вдома. У Миколаєві померлих вивозять підприємства, які заснувало Міністерство внутрішніх справ. Щороку міський бюджет виділяв на це близько двох мільйонів гривень. Та попри міліцейський "дах", ці фірми більше лобіювали інтереси напівкримінальних комерційних структур, ніж допомагали громадянам. Про це йдеться у матеріалі "Слідства-Інфо", повідомляє Depo.Миколаїв.

Ця послуга вперше з'явилася з необхідності доставляти на судово-медичну експертизу тіла безрідних та самотніх громадян, про яких немає кому потурбуватися. Та згодом миколаївські ритуальники зметикували, що бюджетним коштом можна возити всіх підряд і непогано на цьому заробляти.

Безрідних та самотніх громадян у Миколаєві щорічно помирає не більше ста. Та в угоду з ритуальниками "вписують" показники у рази більші - на поховання більш ніж двох з половиною тисяч громадян. При цьому у родичів небіжчиків за послуги беруть додаткові гроші. Умови, на яких місто проводило тендери на цю послугу, важко назвати прозорими та чесними. У цьому переконаний підприємець, який тричі брав у них участь та пропонував суму на 600 тис. грн меншу, але завжди програвав.

"Документи надані були в повному обсязі, що було потрібно. Ціна моя була набагато нижче, ніж представляло комунальне підприємство наше "Ритуальні послуги". У зв'язку з чим торги з незрозумілих причин були скасовані. Мені просто було дано відповідь не те, що не переміг, а торги відмінено", - розповідає підприємець Дмитро Смирнов. 

"Є призначена фірма, яка повинна виграти тендер. І скільки б учасників не було, ніхто не виграє. Перше - закритість інформації, тому що інформацію про проведення торгів з вивезення тіл з місць пригод хова так, що...", - додає ще один підприємець Юрій Дьяченко.

Переможець знаходився неодмінно. Якщо раніше це було комунальне підприємство "Миколаївська ритуальна служба", то з 2013-го все змінилося – гроші стали віддавати міліцейським фірмам, в яких немає ані власного транспорту, ані відповідного штату. Підприємство Міністерства внутрішніх справ "Інформ-ресурси", яке у 2014-2015 роках отримало з міського бюджету майже три з половиною мільйона гривень, до цього спеціалізувалося на видачі довідок про несудимість та організації штрафмайданчиків. Цього року його ліквідовують.

Та естафету перейняла інша міліцейська фірма - "Спецсервіс", - з якою департамент ЖКГ уклав договір ще на мільйон шістсот тисяч гривень. "Спецсервіс" - підприємство, яке не володіє нічим. Ні транспортом, ні колективом, нічим. Вони автоматом перетягнули з "Інформ-Ресурсу" нібито працівників. Ті працювали там, перекладом влаштувалися на це саме. Ті ж машини вони беруть в оренду", - зазначає Дьяченко..

За офіційними документами "міліцейську" фірму журналістам не вдалося відшукати. ДП МВС "Спецсервіс", яке отримує з міського бюджету кошти на поховання померлих громадян, не має навіть власного офісу. У тендерній документації вказана його адреса: проспект Героїв Сталінграда, 4. Але тут знаходиться плавбасейн. Не знайшли ритуальників і за адресою: пр. Героїв Сталінграда, 1б/1. Там ніхто про "Спецсервіс" не чув.

Ховається від камери і директор "Спецсервісу". Від інтерв'ю на камеру він категорично відмовився. Довелося спілкуватися у місцевому кафе.

Журналіст: У вас є виробнича база?
Директор: Є. У нас в оренді близько 20 тис. Квадратних метрів нерухомості. У мене були свої плани на цю нерухомість...
Журналіст: 20 тисяч квадратних метрів? А де вони знаходяться?
Директор: Брешу. Там знаходиться 10 тисяч квадратних метрів. Героїв Сталінграда, 1б/1.
Журналіст: Ми не знайшли. Ми об'їздили все місто.
Директор: Значить, ви погано знаєте місто.

У поліції також нічого не прояснили: "А це взагалі я не можу уявити, чим вони займаються. Вони у нас не присутні на нарадах, взагалі чую про них перший раз", - зазначає начальник управління комунікацій обласної поліції Ольга Передеренко.

Хоча в поліції мали б знати й інше - ритуальний бізнес в усьому світі традиційно тісно пов'язаний із організованою злочинністю. Приватні підприємці стверджують, що транспортування тіл цікавить їх як спосіб запропонувати родичам померлих додаткові послуги. За цією ж схемою діють і міліцейські фірми. Тільки мають фору у вигляді повідомлень про факти смерті, які цілком законно – через поліцію – отримують першими. І користуються цим. Так, у 2014-му представник фірми "Інформ-Ресурси" вимагав за формально безкоштовну послугу подвійну оплату – кажуть дружина та племінниця померлого.

"У мене чоловік помер 9 травня. А в під'їзді людина померла на 9-му поверсі, з нього нічого не взяли. Він мені сказав - 150. Я йому кажу: вистачить 100 руб. Представився від ритуальної служби. Від міської ритуальної служби", - розповідає дружина померлого.

Не гребує додатковим заробітком і "Спецсервіс", який також напряму отримує усі повідомлення з поліції. З достовірних джерел відомо, що супутні послуги за "Спецсервіс" виконує фірма "Едем", розташована поблизу міського бюро судово-медичної експертизи.

"Був випадок, коли на місце за трупом виїхало два візника - нібито "Спецсервіс" в особі "Едему" і ще... За труп билися. Коли приватний підприємець виніс тіло, поклав його в свій катафалк, приїжджає "Спецсервіс" та починає витягувати тіло з катафалки", - розповідає громадська активістка Юлія Міскевич.

Міліцейські ритуальники здебільшого представляються міською ритуальною службою. Активісти кажуть, що це невипадково – мовляв, це один ланцюжок: перевезення – ритуальні послуги – кладовище.

Нинішній директор "Миколаївської ритуальної служби" Михайло Трофанюк очолив комунальне підприємство після того, як його попередника Віталія Брека усунули від посади за звинуваченням у хабарництві. Згодом суд його виправдав. Нині прокуратура оскаржує це рішення. Хабаря ритуальнику тоді нібито давав підприємець Микола Белевят. Він кілька років тісно співпрацював з екс-заступником начальника обласного УМВС Юрієм Чернегою. Цей екс-міліціонер донедавна був заступником директора ДП "Спецсервіс".

А от зв'язок із криміналом Трофанюк заперечує.  "Якби я бігав по кримінальним авторитетам, я не думаю, що працював би головним лікарем в центрі здоров'я міськздороввідділу, головним лікарем в центрі облздороввідділу, начальником лікарні УВС медсектора МВС чотири роки. Якби на мені була крапля компромату, внутрішня безпека мене б близько не пустила б до такої посади...", - розповідає директор КП "Миколаївська ритуальна служба" Михайло Трофанюк.

Активісти ж зазначають, що хочуть відкритості, але бачать корупційні схеми. Слід додати, що місцева влада спробувала нарешті розібратися в заплутаних схемах та перерозподілила кошти на послугу з вивозу померлих. "Вирішили, що ті, хто вивозять, нехай і хоронять. Таким чиномвони зможуть контролювати, скільки людей і померло, і відвезено. Таким чином міському бюджету буде збережено десь біля 1,5 мільйона гривень", - сказав мер.

Ймовірно, ці кошти потраплять до комунального підприємства "Миколаївська ритуальна служба". Та з його нинішнім керівником, зазначають розслідувачі, не можна бути впевненим, що їх використають прозоро та в інтересах містян.

Більше про життя Миколаєва та області читайте на Depo.Миколаїв