Миколаївцям розповіли про складнощі роботи ОСББ та недоліки законодавства

Норма закону про те, що при передачі будинку попередній балансоутримувач повинен був провести капітальний ремонт будинку, вже не діє

Миколаївцям розповіли про складнощі робо…

Закон України від 14.05.2015 № 417-VIII "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку" вступає в чинність 1 липня 2015 року та торкнеться кожного городянина, що проживає в багатоквартирному будинку, про це Depo.Миколаїв повідомили у прес-службі Миколаївської міськради.

Про те, як цей закон буде реалізовуватися, говорили, 18 березня, на семінарі для городян, який проходив у великому залі мерії. У залі не було вільних місць, а інформація ораторів раз у раз викликала пожвавлення. У Миколаєві більше 3 тисяч багатоповерхівок і тільки 310 ОСББ.

"Нам потрібно всім визначитися, як ми будемо обслуговувати свій житловий будинок після 1 липня. Є кілька шляхів. Перший - створення ОСББ, другий - вибір керуючої компанії, третій - міська влада на конкурсній основі вибирає вам виконавця послуг", - сказав Валентин Гайдаржи, заступник міського голови, відкриваючи семінар. "Не всі нормативні документи прийняті центральними органами влади. Не буду говорити, що все прозоро і ясно. Є шорсткості, є певні проблеми. В основний Закон України "Про житлово-комунальні послуги" після першого читання внесли 365 поправок, він зараз на доопрацюванні. Його прийняття має зняти всі питання, пов'язані з управлінням будинків".

Голова Асоціації ОСББ міста Миколаєва Михайло Антоненко зазначив, що відповідно до закону тепер кожен власник квартири є власником будинку в цілому і все, як власники, несуть відповідальність за його зміст.

"Закон визначив дві форми управління багатоквартирним будинком: через керуючу компанію і через управителя, яким може бути і фізична особа підприємець, і об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", - пояснив Михайло Антоненко."Закон нам дозволяє самостійно визначати, хто буде утримувати наш будинок. Це можна зробити вже зараз. Якщо ви не визначитеся до 1 липня, вам призначить управителя міська влада".

Миколаївцям розповіли про складнощі роботи ОСББ та недоліки законодавства - фото 1

Михайло Антоненко порекомендував не відкладати з рішенням:

"Поки ніхто не знає, як будуть працювати керуючі компанії, правила гри ще формуються, цей ринок ще не працює повноцінно, тому, як це буде, скільки це буде коштувати. Ми не знаємо. Те, що це буде коштувати дорожче, так. Тому що в тарифі з'являються дві складові, яких зараз немає: плата за капітальний ремонт і плата за управління будинком. Зараз ми за це не платимо. В ОСББ право формувати тариф залишається за мешканцями. Ви самі визначаєте кошторис своїх витрат на рік і отримуєте свій тариф на 1 квадратний метр житла. Чим старший будинок, тим дорожче буде його утримання - це з точки зору управителя. В ОСББ теж не безкоштовно або дуже дешево, але ОСББ дозволяє мешканцям регулювати плату. Але вона не може бути низькою, адже будинок потребує утримання. ОСББ несе відповідальність за шкоду, яка раптом буде завдана третім особам, якщо, скажімо, впаде балкон".

Алгоритм створення ОСББ озвучив голова депутатської комісії з питань ЖКГ Олександр Рєпін. Потім член правління Асоціації ОСББ міста Миколаєва Володимир Кутуков розповів поділився інформацією про підводні камені, на які можуть наштовхнутися нові ОСББ і як їх обійти, а також секретами про те, як укладати договори з постачальниками послуг. Директор департаменту ЖКГ Андрій Палько розповів про механізм передачі будинку на баланс ОСББ та можливості ремонту зношених комунікацій, даху будинку.

Норма закону про те, що при передачі будинку попередній балансоутримувач повинен був провести капітальний ремонт будинку, вже не діє. На сьогодні є кілька форм підтримки ОСББ. Як розповів Андрій Палько, держава розуміє, що мешканцям будинків самостійно такі витрати не потягнути. Наприклад, заміна ліфта коштує близько 600 тис. грн., а капітальний ремонт даху 3-під'їзного будинку - близько 300 тис. грн.

Отже, мешканці мають можливість обслуговувати свій будинок, взявши кредитні кошти в банку на покупку будматеріалів.

40 відсотків тіла кредиту погашається державою, а процентна ставка по кредиту погашається за рахунок коштів місцевого бюджету. Гроші на ці витрати закладені в міському бюджеті.

Заміна вікон під'їздів, утеплення фасадів, ремонт покрівлі, заміна або установка лічильника теплової енергії - всі ці роботи можна виконати за кредитні кошти на пільгових умовах.

"У діючій міській програмі реформування ЖКГ є розділ, присвячений підтримці та розвитку ОСББ. У ньому йдеться про те, що при передачі будинку на баланс ОСББ комісія проводить обстеження будинку, складається акт про стан комунікацій, даху, стан будинку. Потім формуються плани по ремонту. Жителі визначають першочерговий фронт робіт. Перший ремонт проводиться на основі співфінансування: 10 відсотків платять жителі, а 90 відсотків - місто. Далеко не кожне місто може похвалитися такою готовністю допомагати ОСББ. В Одесі, наприклад, допомагають тільки із заміною ліфтів. У багатьох інших міста проводиться співфінансування таким чином, що ОСББ платить 30 відсотків, а 70 - місто", - сказав Андрій Палько.

На семінарі городяни дізналися про те, що кожну п'ятницю з 10:00 до 12:00 в актовій залі департаменту ЖКГ будуть проводитися семінари для голів майбутніх ОСББ.

Начальник управління земельних ресурсів Олександр Мороз розповів щодо земельних тонкощів питання:

"Порядок надання земельної ділянки ОСББ відрегульовано законодавством - ст.ст. 42,93 Земельного кодексу України. Земельна ділянка може бути передана ОСББ у власність або в постійне користування. Власність - це володіння, користування і розпорядження, постійне користування - це тільки володіння та використання, без права розпорядження. Різниці в частині оплати за землю немає, що там, що там - 0,3 відсотки від нормативної грошової оцінки. Якщо будинок не створює ОСББ, керуюча компанія теж буде платити за землю, але в 3 рази більше. Природно, ці витрати ляжуть на плечі мешканців будинку".

У городян було багато питань до виступаючих, друга частина семінару пройшла в формі "відповідь-питання" і тривала майже 2 години.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Миколаїв

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme