Архіви КДБ: Як нацисти знищили потужне радянське підпілля у Миколаєві

Завдяки агенту німецької спецслужби, уродженцю Московської області Валентину Круглову, нацистами було знищена підпільна організація "Миколаївський центр", а також підпільні прорадянські організацій у Херсоні та Олешках
 

Юрій Щур
Кандидат історичних наук, старший викладач кафедри новітньої історії України Запорізького національного університету
Архіви КДБ: Як нацисти знищили потужне р…
Миколаїв під час нацистської окупації

Під час рерадянізації українських земель, тобто повернення радянської влади після нацистської окупації, органи державної безпеки уважно вивчали усі обставини діяльності прорадянського підпілля та партизанських загонів. Серед партизанів шукали потенційних зрадників, можливих замаскованих колаборантів тощо. Особлива увага приділялася випадкам, коли підпільні групи були розконспіровані й знищені нацистськими спецслужбами. Одним із таких випадків було знищення прорадянської підпільної організації "Миколаївський центр".   

Причини викриття у Миколаєві підпільної організації співробітники МДБ Миколаївської області з’ясовували у 1947 році. Під час проведення агентурно-слідчих заходів вдалося встановити, що до провалу організації причетний уродженець Московської області Валентин Круглов-Франгеліс. Було з’ясовано, що під час німецької окупації цей колишній військовослужбовець Військово-морських сил СРСР був штатним агентом СД (Sicherheinstsdienst – нацистська секретна служба безпеки).

Круглов був оголошений у Всесоюзний розшук і невдовзі знайдений у Москві. Його заарештували та з санкції 4-го Управління МДБ СРСР (яке під час війни "опікувалося" організацією терору і диверсій на зайнятих німцями територіях) етапували до Миколаєва для проведення слідчих дій.

Спеціальне повідомлення в четверте управління МДБ СРСР про арешт Володимира Круглова

Спеціальне повідомлення в четверте управління МДБ СРСР про арешт Володимира Круглова, 1910 року народження, уродженця села Петрищево Верейського району Московської області, сина кустаря  

Під час слідства стало відомо, що відбувалося з Кругловим на початку війни. Виявилося, що у жовтні 1941 року в зоні бойових дій в районі Сімферополя він здався у полон і був відправлений до Херсонського табору військовополонених. Уже в грудні того ж року був завербований німецькими спецслужбами й звільнений. Після цього рушив до Миколаєва, де раніше мешкав.

У Миколаєві Круглов, не гаючи часу, пішов до місцевого СД, де дав про себе знати офіційному співробітнику Репперу. Останній і надав агентові завдання виявляти учасників прорадянського підпілля. Круглов мав усіляко втиратися підпільникам у довіру, зібравши достатньо інформації, повідомляти СД.

Для полегшення виконання поставленої задачі Круглову було розроблено легенду. Агент мав вдавати із себе представника великої підпільної військової організації. За легендою, ця вигадана нацистами організація нібито діяла на території Херсонщини й Таврії, а керував нею полковник Червоної армії Пеньков.

У Миколаєві нацистів особливо цікавив "Миколаївський центр", створений у грудні 1941 року й очолюваний тоді майором Віктором Лягіним (Корнєвим). Комітет організації складався з представників окремих підпільних груп: Павла Защука, Всеволода Бондаренка, Пилипа Комкова, Федора Воробйова та Василя Соколова. Підпільники організовували диверсії, розповсюджували листівки, збирали розвідувальні дані та організовували саботажі на промислових підприємствах.

Керівник "Миколаївського центру" Віктор Лягін

Керівник "Миколаївського центру" Віктор Лягін

Агент Круглов був влаштований на роботу на сантехзавод, де через свою знайому Олену Конову зміг познайомитися з учасником "Миколаївського центру" Олександром Кубраком, а через нього – з одним з керівників організації Михайлом Комковим. Під час зустрічі з останнім німецький агент, розповідаючи про міфічну "організацію Пенькова", зазначав, що вона потужна і має багато зброї, боєприпасів, а також рацію (що дуже важливо для зв’язку із "великою землею").

Підпільник Комков настільки зрадів цій інформації, що втратив пильність. Не провівши перевірку Круглова, він розкрив перед агентом адресу конспіративної квартири. Про це одразу ж стало відомо СД. Круглов же й далі професійно виконував доручення й був переведений у штат нацистської спецслужби.

У вересні 1942 року нацистам вдалося заарештувати тодішнього керівника "Миколаївського центру" Анатолія Палаганюка. Підпільники після цього зібралися на зустріч, на яку запросили Круглова. Позаяк, окрім питання про обрання нового керівництва "Миколаївського центра", обговорювали його об’єднання з "підпільною організацією Таврії й Херсону", яку на зборах й представляв Круглов.

Задля переговорів з керівником вигаданої нацистами організації "полковником Пеньковим" миколаївські підпільники вирішили відправити до Херсона Всеволода Бондаренка. А сам Круглов отримав прохання через "радіостанцію полковника" передати радіограму на Москву. Агент з радістю погодився, невдовзі уся ця інформація разом з радіограмою, яку мав передати Круглов, потрапила до СД.

На перемовини до Херсона агент з Бондаренком виїхали на початку листопада 1942 року. Там їх вже чекали співробітники СД, які організували "конспіративну квартиру полковника Пенькова". Помешкання й справді було конспіративним, однак належало агенту СД. В ролі ж полковника Пенькова виступав ще один агент Олександр Мухін.

Однак, щось пішло не так. Підпільник Бондаренко відчув якусь фальш у тому, що відбувається, і запідозрив провокацію. А повернувшись до Миколаєва, перервав будь-які зв’язки з Кругловим. Останній повідомив про це СД.

Нацисти зрозуміли, що гра закінчилася. Розпочалися арешти керівників (Защука та Воробйова) та учасників "Миколаївського центру". Серед останніх були Соколов, брати Киян, Клавдія та Григорій Кривда, Горлай, Лебєдєв, Андрющенко, Хоменко та інші. Круглов брав участь в арештах, а пізніше давав проти підпільників свідчення під час очних ставок.

Член комітету Миколаївського центру Павло Защук

Член комітету "Миколаївського центру" Павло Защук

Загалом, окрім викриття "Миколаївського центру", Круглов був причетний до викриття диверсійної групи червоноармійців з 20 осіб на чолі з Хівренком, підпільних прорадянських організацій у Херсоні й Олешках (тоді – Цюрупинську).

Читайте також

Як радянський міліціянт та кримінальник знищували антинацистське підпілля в Миколаєві

Як вираховували, знаходили й етапували до Херсона місцевих пособників нацистів

Як російський "опозиціонер" допомагав німецьким окупантам на Півдні України

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Миколаїв

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme