Як забезпечити інклюзивність робочого середовища для людей із порушеннями слуху
Інклюзивність робочого середовища є важливою для забезпечення рівних можливостей праці для всіх, зокрема для людей з інвалідністю. Цього можна досягнути спільними зусиллями: роботодавці мають створювати комфортні робочі умови для усіх людей, а у людей з інвалідністю має бути доступ до технологічних рішень — сервісів та додатків — які допомагають ефективно працювати
- Миколаїв
-
7 травня 2025 16:29

Обом сторонам допомагає держава через спеціальні програми — наприклад, через програму компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю від Міністерства економіки та Державної служби зайнятості.
У цій статті ми розглянемо, як можна забезпечити інклюзивне робоче середовище: через використання сервісів і додатків для людей із порушеннями слуху, та через облаштування робочого простору для працівників з інвалідністю.
Додатки, які допомагають у роботі людям з порушеннями слуху
З кожним роком з’являється все більше додатків та сервісів для спрощення життя людей з порушеннями слуху. Вони допомагають як в побуті, так і в роботі, забезпечуючи інтеграцію людей з інвалідністю в суспільство. Очікується, що в майбутньому буде збільшуватися роль штучного інтелекту у розвитку додатків для людей з порушеннями слуху: для більш точної транскрипції звуків в текст та візуальної ідентифікації об’єктів.
Live transcribe
Live Transcribe перетворює звук на текст, та виводить його на екран смартфону
Мобільний додаток для транскрипції звукових повідомлень та їх виведення на екран смартфону. Ці повідомлення зберігаються протягом трьох днів, а отриманий текст можна редагувати одразу в Live transcribe.
Додаток розпізнає понад 70 мов, серед них є і українська. Live transcribe запустили ще у 2019 році, з того часу його можна безкоштовно завантажити на Android та iOS пристрої.
У роботі Live transcribe допоможе комунікувати з колегами, які не володіють жестовою мовою, та швидко занотовувати надані усно завдання.
BeWarned
BeWarned перетворює сказане на текст та дає можливість озвучити написане для співбесідників
Український мобільний додаток, який має чотири функції:
- Sound Monitor, яка допоможе ідентифікувати звуки небезпеки (наприклад, крик або сирена автомобіля);
- Connect, яка транскрибує сказане на текст, і навпаки;
- Emergency Call, яка визначає місце перебування користувача без доступу до інтернету та виклику допомоги;
- Dance, яка дозволяє відчути музику через вібрацію та світлові сигнали.
Розробник та співзасновник BeWarned — Віталій Потапчук, який до роботи над додатком займався розробкою програмного забезпечення для цивільних авіаліній України. Віталій має порушення слуху, тож йому було цікаво створити технологічний продукт для людей, які також мають такі порушення. Перший прототип додатку випустили ще у 2014 році. Тепер він доступний безплатно на iOS, ним навіть можна користуватися через Apple Watch.
Для роботи найбільш корисним є Connect, який допоможе обговорювати задачі та брати участь в робочих зустрічах.
Sound Amplifier
Sound Amplifier можна налаштувати під свої задачі: від перегляду фільмів до спілкування в шумній компанії
Додаток, що перетворює ваш смартфон на слуховий апарат. "Sound Amplifier" стає фільтром, який збільшує рівень гучності звуків навколо та знижує рівень фонового шуму. Особливо помітний ефект буде, якщо використовувати навушники з функцією шумоподавлення.
"Sound Amplifier" буде корисним для робочої комунікації одночасно з декількома людьми, адже саме в таких ситуаціях додатки для транскрипції звуку в текст працюють гірше. Також "Sound Amplifier" підійде для прослуховування вебінарів, лекцій та курсів в офлайні.
Ava
Ava відмічає різними кольорами слова від різних людей, що спрощує перегляд транскрипції
Сервіс, який додає субтитри до відео, онлайн- та офлайн-зустрічей. Можна запустити як мобільний або десктопний додаток на Windows/Mac, чи в браузері. Серед функцій є автоматичне визначення спікера та переклад аудіо на іншу мову. Також багато уваги розробники приділяють інтеграції "Ava" в роботу компаній, у яких працюють з людьми з порушеннями слуху. Наприклад, у "Ava" користувачі можуть створити "кімнату", щоб перетворювати все сказане у спільний чат.
У безкоштовній версії можна накласти субтитри на відео до десяти хвилин. На жаль, українська мова для субтитрів доступна тільки для користувачів, які придбали платну версію.
"Ava" буде корисною як альтернатива вбудованим субтитрам в "Google Meet" та "Zoom", та для перегляду навчальних відео (зокрема, з перекладом на українську).
Облаштування робочого простору роботодавцем для людей з порушеннями слуху
За умовами програми компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю, роботодавець може покрити закупівлю та встановлення допоміжних засобів з однієї із категорій: від меблів та машин для виробництва комерційних товарів до засобів для організації офісу та комп’ютерів. Частина цих засобів допоможуть людям з порушеннями слуху комфортно працювати та бути повноцінно залученими в робочий процес.
Ось які категорії та засоби варто розглянути. У випадку, якщо їх вартість можна компенсувати, ми вкажемо їхню категорію згідно програми компенсації за облаштування робочих місць:
- "кишені" для спілкування. Обмежені простори — такі як коридори — створюють слухові бар’єри: наприклад, скупчення людей, які одночасно розмовляють або підвищений фоновий шум. Також людям з порушеннями слуху може бути важливим бачити співрозмовника та мати простір для спілкування жестами чи рухами рук. Щоб прибрати слухові бар’єри, можна створити в робочому просторі "кишені" для спілкування.
Приклад облаштування кишені для спілкування в офісі
- зрозумілі шляхи руху. Це спростить людині пошук свого робочого місця та точки, куда вона хоче дістатися (наприклад, на збори команди у конференц-холі), а також прибере потребу дзвонити або питати у когось шлях. У будь-якому великому просторі чітко відмітьте, де розміщені двері та які є можливі шляхи руху. За програмою компенсації це можуть бути вироби для розмітки проходів (категорія "Допоміжні засоби для захисту здоров’я та безпеки").
Так виглядає розмітка проходів на виробництві за допомогою стрічки
- світлові покажчики. Звукова сигналізація, дверний дзвінок чи сирена повітряної тривоги недоступні для людей з порушеннями слуху. Щоб попередити чи поінформувати людину про щось, можна встановити світлові покажчики для певних ситуацій. За програмою компенсації ними можуть бути персональні системи аварійної сигналізації та системи оповіщення про небезпеки в навколишньому середовищі (категорія "Програмне забезпечення"). Також це може бути спеціальне програмне забезпечення для виведення даних, яке візуалізує окремі звуки (категорія "Офісне програмне забезпечення і промислове програмне забезпечення");
Персональні системи аварійної сигналізації кріпляться у вигляді брелка або браслета на руку
- Звукоізоляція приміщень. Людей, які користуються слуховими апаратами, шум з вулиці або сусідніх приміщень може відволікати і перебивати інші звуки. Тому важливо, щоб приміщення були звукоізольованими і здатними обмежити шум. За програмою компенсації таким рішенням можуть бути вироби або матеріали, що зменшують або поглинають шум, а також допоміжні засоби для зниження рівня шуму (категорія "Допоміжні засоби для захисту здоров’я і безпеки");
Звукоізоляція приміщення за допомогою акустичних плит використовується в офісних приміщеннях
- Матеріали, які не передають вібрації. Люди з порушеннями слуху можуть бути особливо чутливими до вібрацій підлоги або увімкненого генератора. Важливо, щоб матеріали, які використовуються в оздобленні приміщень, були підібрані продумано і не відволікали там, де це не потрібно. За програмою компенсації рішенням можуть бути килимки для зменшення вібрації (категорія "Меблі та фурнітура для робочих місць"), інші допоміжні засоби для зменшення вібрації на робочих місцях (категорія "Допоміжні засоби для захисту здоров’я і безпеки").
Килимки для зменшення вібрацій використовують на виробництві поруч із верстатами, генераторами та іншими машинами
Ознайомитися із повним переліком засобів, які можна використати для облаштування робочого місця для людини із порушенням слуху можна в Переліку допоміжних засобів для облаштування робочого місця / місця провадження господарської діяльності / незалежної професійної діяльності для особи з інвалідністю.
Те, які саме асистивні технології та засоби ви будете використовувати для створення інклюзивних комфортних умов роботи для людей з порушеннями слуху, залежить від багатьох факторів: виду роботи, кількості співробітників, формату роботи (гібридна чи офлайн) тощо. Тому найкращим буде запитати безпосередньо свого співробітника, щоб дізнатися як забезпечити йому найкращі умови роботи.
Інформаційна кампанія щодо державної програми компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю реалізується Програмою розвитку Організації Об'єднаних Націй (ПРООН) в рамках проєкту "Протимінна діяльність в Україні" на запит Міністерства економіки України за участі Державної служби зайнятості та за фінансової підтримки Уряду Республіки Корея.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Миколаїв
Всі новини на одному каналі в Google News
- 11:11 За час війни Росія знищила і пошкодила понад 2 300 медзакладів
- 09:02 Впродовж минулої доби рашисти 196 разів штурмували позиції ЗСУ
- 16:29Як забезпечити інклюзивність робочого середовища для людей із порушеннями слуху
- 10:33Готував удари по Миколаєву в обхід ППО: СБУ затримала чергового російського агента
- 09:28 Рашисти збільшили кількість штурмів на фронті
- 09:39Окупанти атакували вночі Україну майже двома сотнями дронів
- 09:18 Рашисти посилили наступальну активність на фронті
- 20:26 Держдеп США дозволив продавати зброю Україні
- 22:40 На фронті сьогодні відбулося 125 бойових зіткнень: Які напрямки найгарячіші
- 10:37Співробітницю одного з КП міськради на Миколаївщині підозрюють у держзраді
- 09:45На Миколаївщині чоловік жбурнув гранату у поліцейських, що прибули на виклик. Один з правоохоронців загинув
- 11:40В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні у травні
- 22:35 Від початку цієї доби відбулося 133 боєзіткнення, - Генштаб
- 22:40 У 1 155 день війни на фронті відбулося 124 боєзіткнення
- 22:40 З початку доби на фронті відбулося 118 зіткнень
- 10:21СБУ затримала ще одного коригувальника атак по Миколаєву
- 19:14 Росія захопила в полон близько 10 тисяч українців
- 08:18Окупанти вранці завдали ракетного удару по Миколаєву
- 09:22 Протягом минулої доби на фронті зафіксовано 127 бойових зіткнень