Текст: Юлія Лукьяненко, Дар'я Козачук
Як скелі поєднали мед, жертвоприношення та боєприпаси древніх скіфів
Південь України – це степова місцина, де, на перший погляд, немає нічого вражаючого, але шукачі пригод переконані в іншому
Туристична Миколаївщина починається там, де закінчуються кордони метушливого міста. Цей край може розповісти багато романтичних та містичних історій, тому мандрівку краєм можна розпочати з унікальної місцини біля села Актове на Вознесенщині.

Історії про ковбоїв, бандитів та золотошукачів Дикого Заходу неодноразово лягали в основу американських пригодницьких фільмів. Скелясті гори та западини створювали образ романтичної небезпеки, який захоплював шукачів пригод. Мало хто підозрює, але Миколаївщина також може похизуватися подібним ландшафтом. Йдеться про унікальний Актівський каньйон. Містичності та загадковості цій місцині, яку в народі прозвали "Долиною Диявола", додає річка з буквально незабутньою назвою, яка тече між скелями.
Гірка вода
Мертвовод – ліва притока Південного Бугу. Тисячі років маленький потічок пробивав собі дорогу в гранітах кристалічного щита, через що сформував порожисте русло. Ріка долає небачені перепони, заповнюючи п'ятдесятиметрові стіни каньйону. За однією з легенд, своєю містичною назвою річка завдячує татарам, які здійснювали жорстокі набіги на Дике поле.

За легендами, місцеві мешканці були вимушені отруїти ріку, яка служила основним джерелом питної води, щоб позбутись татарського ярма. Вони зварили отруйний відвар з трав, який вилили в ріку неподалік від табору загарбників. Татар спіткала жорстока смерть, а ріку відтоді почали називати Мертвоводом. За іншою легендою, воду в річці почали називати мертвою після кривавої битви запорізьких козаків з турками. Тіла вбитих бусурманів переповнювали ріку, через що вода в ній стала кривавою, а тіла покрили всю поверхню.
За версією давньогрецького історика Геродота свою назву ріка отримала задовго до вказаних подій. Ріку Мертвовод він описав в четвертій книзі "Мельпомена". За описами вченого, на території сучасного каньйону було розташоване джерело гіркої води Ексампей. Ще за скіфських часів рікою відправляли в останню путь місцевих правителів, тож стародавня назва Ексампей і трактується як "мертва вода".

Свою унікальність Мертвовод не втратив і до сьогодні. Сучасні дослідники пояснюють гіркоту вод річки підвищеною мінералізацією, забрудненістю іонами металів магнію, заліза, натрію та марганцю. В річці буквально зашкалює концентрація сірководню.
Символ континенту
Актівський каньйон розташований неподалік села Актове Вознесенського району. Це – унікальний природний комплекс, який є частиною регіонального ландшафтного парку "Гранітно-Степове Побужжя" та національного парку "Бузький Гард". Незважаючи на відсутність будь-якої туристичної інфраструктури, щороку сюди їдуть сотні мандрівників-екстремалів з усієї України та Європи. Хоч можливостей для здійснення рафтингу тут немає, але альпіністи та скелелази знають, як розважитись на гранітно-базальтових скелях висотою більше 100 метрів.
Щоб на власні очі побачити тисячолітні скелі та каньйони, до подорожі необхідно добре підготуватись. Долина Диявола розташована в 130 кілометрах від Миколаєва. До каньйону можна дістатися на власному авто за 1,5-2,5 години, автостопом чи громадським транспортом. До села Актове автобуси ходять щодня, проте до самого парку доведеться прогулятись пішки ще декілька кілометрів. В теплий період року це не стане на заваді, адже краєвиди, що відкриваються на Мертвовод та скелі, які її оточують, того варті.

Збираючись у мандрівку, варто не забути про намет та спальник, адже, скоріш за все, там доведеться "отаборитися", оскільки найближчий готель розташований в райцентрі – Вознесенську. Місць для нічних посиденьок біля вогнища на березі річки достатньо. Найяскравіші враження від спостереження нічного неба можна отримати в період серпневого зорепаду. Якщо ж комусь важко обійтися без комфорту, можна домовитись про ночівлю у місцевих мешканців.
Попри всі перепони, діставшись до пункту призначення, розумієш, що зусилля були витрачені не дарма. Краєвид на скелі віком в 4 мільярди років перехоплює подих.

За даними геологів, Актівський каньйон утворився внаслідок розколу великого гранітного щита. Деякі його западини сягають висоти 15-20-поверхового будинку. І тим більше приємно, що саме каміння з Долини Диявола стало символом Європи в композиції, яка розташована перед штаб-квартирою ООН у Відні та символізує наш континент.
"Сковорідки" та "Тещин язик"
Тільки в українському "Гранд-Каньйоні" можна побачити унікальні "сковорідки", "тещин язик" та сонячну долину. Величезні валуни, що виглядають посеред ріки, за день розжарюються до такої температури, що на них можна спокійно смажити яєчню. Туристи-дикуни так і роблять: хтось заради експерименту, а хтось і справді готує собі обід. Влітку валуни залишаються гарячими навіть вночі, бо не встигають охолонути.

Тут же, в Долині Диявола, можна побачити, яким насправді може бути "язик тещі". Пробираючись крізь каміння, Мертвовод звужується та показує всім той самий "язик", який і прозвали за гостроту "тещиним". На світанку та на заході сонця ця місцина здається казковою, адже заповнюється яскравим вогняним сяйвом, тому нерідко тут можна зустріти закоханих, які влаштовують романтичні побачення на стародавніх скелях.
Ще однією візитівкою Актівського каньйону є його природа та тваринний світ. Близько тисячі видів рідкісних рослин, частина з яких занесена до "Червоної книги", роблять повітря в Актовому цілющим та буквально п'янким. Любителі дикої природи можуть максимально наблизитись та поспілкуватись з ящірками, унікальними птахами, а якщо пощастить, то і з оленями, які також водяться в цих краях.

Актівський каньйон – дивовижне та унікальне місце, оповите сотнями легенд, що приваблюють непересічних особистостей. Деякі люди сюди приїздять, аби зарядитись енергією та на власні очі побачити валуни-велетні, які буквально випромінюють світло та переливаються, немов веселка. Тут є і величезний камінь Диявола, на якому влаштовували жертвоприношення наші предки-язичники. В скелях досі зберігся кам'яний чан, в якому виплавляли наконечники для стріл скіфи. Крім того, лише в Долині Диявола можна побачити унікальних бджіл, що роблять мед серед скель та гранітних валунів.
Приїздять сюди люди і в пошуках цілющого гірського джерела, до якого свого часу тяглися "ходоки" з усього Радянського Союзу. В 1960 році воно стало "ворогом радянської медицини" та було знищене, але потічок і досі проривається з-під підірваних валунів та хоче зайняти своє законне місце.
Творчий порив
Зустрічати романтичні світанки та заходи сонця сюди їдуть не лише екстремали, але і творчі особистості. Художники знаходять тут натхнення, але не лише пейзажистам полюбилась ця місцина.

Молода харківська художниця-самоучка Дар'я Воронова, яка творить комп'ютерні арти, скетчі та полюбляє графіку, присвятила низку своїх робіт Актівському каньйону.
На дівчину справили велике враження дика природа та могутність скель Долини Диявола. "Актівський каньйон! Він підняв мене о шостій ранку і потягнув до себе. Я зібралася, залишила сонний табір і пішла на його поклик. Звичайно, Даша полізла саме на ТОЙ камінь, на якому ще напередодні їй було страшно навіть сидіти і фоткатися, але, чорт забирай, саме з нього відкривається незабутній краєвид! Лише звідти видно вигин річки, а не тільки місце, де вона втікає в каньйон і закрита валунами. Коли перший страх минув, я виявила, що камінь хоч і під нахилом, але він має два ідеальних уступи, щоб упиратися ногами і не триматися руками. Загалом, я примостилася і стала малювати. Вітер обдував шкіру, співали птахи, було чути, як внизу хлюпається вода в порогах і нікого навколо! Це були мегакруто… Каньйон поступово відкривався мені, показував більше цікавих нюансів, привертав увагу до різних деталей і особливостей, я постійно то наближала, то віддаляла свій погляд. Спочатку мені було страшно на ньому навіть сидіти, зате через годину я вже робила на ньому зарядку і пританцьовувала, щоб не заніміли кінцівки. Але все-таки момент рефлексів мене мало не підвів – різкий порив вітру таки здув мій капелюх, і я машинально потяглася його ловити, але вчасно схаменулася", – ділилася враженнями художниця.
Актівський каньйон – дивовижне місце. Воно має свою унікальну філософію та надихає до медитації та роздумів про сенс людського буття. Тут, серед скель та тисячолітніх валунів, все мирське стає неважливим, адже є лише ти та матінка природа. Поїздка до Долини Диявола може бути прекрасною антистресовою терапією, яка змінить ваше ставлення до навколишнього світу.
В матеріалі використані світлини з відкритих джерел.