Коли Миколаївщина зникне з топів кримінальних хронік

Кримінальне портове місто Миколаїв з усіх сил опирається змінам, а влада пропонує реформу у "лайт версії"

Коли Миколаївщина зникне з топів криміна…

Останні роки українські новини переповнені повідомленнями про гучні замовні вбивства, ДТП, дебоші, пограбування та поліцейські невдачі. Одним із епіцентрів кримінального свавілля в Україні вже давно став Миколаїв та Миколаївська область.

Жорстоке вбивство та спалення Оксани Макар, побиття Олександри Попової, замовні вбивства іноземних підприємців, спалення у власному авто фермерів, а тепер ще й поліцейське свавілля та бездіяльність. Саме через миколаївські безчинства українці роздумують, чи можна довіряти новій реформованій поліції, яка не лише не може п’ятьма нарядами захистити перехожих від двох дебоширів, а ще й вбиває людей прямо на очах дітей та матерів.

Depo.Миколаїв пропонує розібратися, хто чи що лихоманить область, а можливо це просто аномальна зона і місцеві ні в чому не винні?!

Розпочнемо з того, що Миколаїв – портове місто, яке здавна приваблювало колишніх або біглих зеків, які навіть нелегально вибудували собі цілий мікрорайон "Ялти", куди пересічні городяни і досі бояться потикатись. З моменту закладення міста і до сьогодні влада у місті тісно контактувала/пересікалась/ йшла пліч-о-пліч з криміналітетом. Навіть сьогодні всі від рядового миколаївця до міністра оборони, міністра внутрішніх справ та голови Уряду говорять про те, що неформально областю керує кримінальний авторитет "Мультик" (підприємець Михайло Тітов). Для деяких депутатів від влади (скандального депутата облради Федора Барни, що звітував кримінальнику прямо на сесії) – це просто "кум "Мультяшка".

Але цей не мультиплікаційний "герой" далеко не єдиний відомий в кримінальних колах підприємець. Є чи були ще "Тазік" (Віктор Чередник), "Гурік" (Гурген Оронюк), "Швора" (Анатолій Яворський), "Наум" (Ігор Науменко), "Тоха" (Анатолій Баталов) та багато інших. Переділ влади в кримінальному світі для деяких з них закінчився замовним вбивством, "Гурік" - застрелився, інші борються за "місце під сонцем" всіма можливими способами, більшість з них виходять далеко за межі законності. Але їх це не лякає, бо при всіх президентах, особливо "легітимному" Януковичі на Миколаївщині були свої "наглядачі", нерідко з наближення голови ОДА.

Очевидно, що ще з лихих 90-х криміналітет та міліція були тісно пов’язані, адже кришувати переділ ринків, магазинів та бізнесу для людей в погонах було надзвичайно прибутково. Даний факт підтверджують розкішні маєтки колишніх та деяких нинішніх очільників правоохоронних органів. Зарплата в декілька тисяч гривень навряд дозволила б їм так збагатитися.

Рядові працівники правоохоронних органів також не пасли задніх. Начальники навчили своїх підлеглих сплачувати данину навіть за посади ДАІшників чи дільничних, адже у тих була можливість відпрацювати витрачену валюту і навіть залишитись в плюсі.

Усунення від "керма" держави зека Януковича дало надію на зміну всієї системи, але поки серйозних звершень в плані безпеки та законності для пересічних українців не спостерігається. Миколаївці багато в чому розчарувались гучними рішеннями та заявами нових міністрів, адже запропоновані реформи не дали бажаного результату.

Першою гучною несподіванкою та радикальним рішенням стало розформування Миколаївського ДАІ, через хабарництво на Коблевській трасі. Активісти "Дорожнього контролю" відзняли, як правоохоронці "косили бабло" з перевантажених фур, які їхали в місто розбивати і без того неякісні дороги. "Хлібне місце" прикрили, в області стався справжній "кіпіш", адже до Арсена Авакова на таке ніхто не наважувався.

Саме таким чином у Миколаєві та області розпочалась реформа всієї правоохоронної системи. Генеральну чистку вирішили почати з низів, хоча риба, як відомо, гниє з голови. Деякі начальники також втратили свої крісла. Хтось втік побоюючись подальшого розслідування їх брудних справ, інші не пройшли переатестацію. В стрій встали молоді, амбітні та перспективні правоохоронці, які вражали нажаханих городян відкритістю та готовністю допомогти.

Образ нових поліцейських не вписувався в уявлення миколаївців про правоохоронців: замість бритоголових відморозків та вулицях міста з’явились копи з фільмів, які робили селфі з усіма охочими. Ставлення до нових поліцейських досі неоднозначне. Деякі городяни досі не вірять, що "хлопчики для селфі" зможуть їх захистити, інші взагалі не сприймають реформу та вважають, що вона нічого не змінила.

В новій системі, як і в сім’ї, не без паршивої вівці. З початку реформи декілька поліцейських попалися на хабарі, хтось дискредитував мундир та пішов з правоохоронних органів, деякі взагалі не зрозуміли, що вони працюють в новій системі та грати за старими правилами вже не вийде.

Саме через такі "косяки" в Кривому Озері патрульні жорстоко побили, а потім пристрелили, як собаку, місцевого мешканця Олександра Цукермана. Розслідування у цій справі знов прогриміло на всю країну, адже покидьками виявились молоді правоохоронці, серед яких АТОшник. Даний факт показав, що проекзаменувати поліцейських та видати їм нову форму недостатньо – реформа не робиться за декілька місяців. Що ми маємо в результаті: розформований райвідділ, чергова переатестація, звільнення, підмочена репутація поліції та зламана доля цілої сім’ї (13-річний син Цукермана, на очах якого відбулося жорстоке вбивство батька, і досі не може прийти до тями).

Буквально через декілька днів миколаївські полісмени підтвердили той факт, що копи люблять вдаватись в крайнощі. Якщо у випадку з Кривим Озером вони перевищили свої повноваження, то у центрі Миколаєва проявили безхребетність по відношенню до двох неадекватних задирак на дорогій іномарці. Одразу п’ять патрулів спокійно споглядали, як неадекватні чоловіки лаялись та кидались на перехожих. На очах у патрульних чоловік отримав у писок, а ті заявили, що нічого не бачили. У городян склалось враження, що копам позакладало вуха та очі, бо ті не бачили побиття та не чули, як їх називали «пі****ми» при виконанні службових повноважень. Знов полетіли голови, знов звільнення, знов ми бачимо наслідки невдалої реформи.

Начальник Управління патрульної поліції Миколаєва Максим Ахромєєв визнав, що дебоширів можна було затримати за порушення мінімум трьох статей Кодексу про адміністративні правопорушення, але п'ять патрулів просто "хотіли вирішити питання мирним шляхом". Поліцейський бідкається, що місту не вистачає правоохоронців, а статистика свідчить, що ситуація зі злочинністю в місті та області просто катастрофічна. У Миколаєві не вистачає 51% слідчих: за ними тягнеться 14 тис. проваджень.

Правоохоронці констатують, що нині ситуація з розкриттям злочинів в області найгірша за останні 4 роки. Лише за рік рівень злочинності виріс на 40%. За повідомленням прокуратури області, упродовж січня–липня 2016р. у регіоні обліковано 16 тис. кримінальних правопорушень (на 40% більше ніж у січні–липні 2015р.), з яких 32% – тяжкі та особливо тяжкі.

Призначений після корупційного скандалу у Миколаївській ОДА, новий прокурор області Тарас Дунас також критикує місцеву поліцію та заявляє, що реформування правоохоронних органів не дало громадянам впевненості у безпеці.

Можна багато говорити про провал чи недолуге виконання реформи правоохоронних органів на Миколаївщині, але існує ряд факторів, які не так вже і легко перебороти:

1. Частина миколаївців і досі не сприймає всерйоз нову поліцію, тому дозволяє собі порушувати закон, сподіваючись на те, що "копи для селфі" їх відпустять.
2. Декількох місяців навчання у поліцейській академії явно недостатньо, щоб навчити правоохоронців без досвіду спілкуватись з правопорушниками та адекватно реагувати на дії злочинців.
3. Знання правил дорожнього руху та законодавства у нових копів дещо під храмує, тож вони бояться затримувати зухвалих дебоширів.
4. Для акліматизації та напрацювання професійних навичок поліцейським потрібен час, але в такому регіоні, як Миколаїв, де криміналітет лише чекає послаблення "нашийника", час – це розкіш, яка може коштувати пересічним городянам життя та здоров’я.
5. Для міста, яке живе по законам кримінального світу, потрібні не милі поліцейські, а жорсткі блюстителі закону, які чітко виконують поставлену задачу.

Можна додавати ще багато факторів, але всі вони будуть пов’язані з моделлю поведінки до якої звикли місцеві мешканці, адже кримінальне портове місто Миколаїв з усіх сил опирається змінам. Поки на найвищому рівні не перейдуть до конкретних дій, а не розмов про те як притягнути до відповідальності головного "пахана" області "Мультика", ситуація не зміниться, а заголовки ряснітимуть миколаївською кримінальщиною.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Миколаїв

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme