UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Витрати чи заробіток: скільки коштує батьківство у Миколаєві

Depo.Миколаїв з'ясував, скільки насправді коштує батьківство в місті корабелів

Витрати чи заробіток: скільки коштує бат…

Демографічна криза в Україні змушує владу постійно шукати вихід з ситуації, коли смертність значно перевищує народжуваність, а кількість бездітних сімей постійно зростає.

На Миколаївщині смертність за показниками майже вдвічі перевищує народжуваність. Ні для кого не секрет, що діти – дороге задоволення, але після численних реформ та збільшення рівня державної допомоги з догляду за дитиною для певних категорій населення батьківство перетворилось на спосіб "легкого" заробітку. Поки середній клас губиться в роздумах про спроможність забезпечення повноцінного розвитку більше, ніж однієї дитини, патологічні ледарі перетворюють це в бізнес та народжують якомога більше нащадків заради заробітку.

"Мати задушила власне немовля", "Мати заморила голодом однорічного сина", "Батьки змушували неповнолітніх дітей жебракувати та випрошувати їжу" – такими заголовками досить часто з'являються у стрічках новин. Можна сказати, що все це є наслідком безвідповідального батьківства, породженого безконтрольною грошовою стимуляцію підвищення рівня народжуваності.

Розмір грошової допомоги по догляду за дитиною значно виріс у 2013 році. За першу дитину держава почала виплачувати майже 31 тис. гривень, за другу – майже 62 тис. гривень, за третю і наступних – до 123 тис. гривень. Саме в цей період різко виросла кількість багатодітних сімей в сільській місцевості, адже народження дітей стало непоганим бізнесом. Деяким парам соціальна допомога компенсувала відсутність роботи: на держані гроші можна було купити новеньку "плазму", добудувати хлів, поставити металопластикові вікна – саме такі стимули мали горе-батьки, народжуючи заради прибутку. На щастя, таких людей було небагато, але факт залишається фактом.

Сьогодні держава урівняла батьків первістків та тих, хто народжує другу чи третю дитину. Соціальна допомога складає близько 40 тис. гривень. Ця сума виплачується частинами, поки дитина не досягне трирічного віку (спочатку сплачується 10 320 гривень допомоги, решта суми виплачується протягом наступних трьох років по 860 гривень на місяць, – Ред.).

Depo.Миколаїв вирішили з'ясувати, багато це чи мало це для пересічних батьків та дізнатись, скільки насправді коштує батьківство в місті корабелів.

Скільки коштує вагітність

Вже сама новина про майбутню дитину тягне за собою низку недешевих медичних аналізів та досліджень. Якщо батьки вели здоровий спосіб життя та контролювали стан здоров'я, витрати знизяться. Якщо ні, то доведеться викласти кругленьку суму. Перше, що очікує майбутніх батьків – медичний огляд та постановка на облік вагітної.

У Миколаєві до кожного пологового будинку прикріплено декілька жіночих консультацій. Огляд породіллі акушером-гінекологом має відбуватись безкоштовно. В деяких консультаціях так і є, але загалом один візит до лікаря обійдеться жінці мінімум в 100 гривень. Варто зазначити, що мало хто з ескулапів відкрито вимагає гроші за прийом. В більшості випадків майбутні матері таким чином хочуть "подякувати" лікарю. За нормального перебігу вагітності таких візитів має бути близько дванадцяти. Якщо є ускладнення, лікаря потрібно відвідувати частіше. Тож лише на одні консультації з лікарем майбутні батьки мають витратити близько 1500 грн. – сюди входять і "благодійні внески на канцелярію".

Ще однією невід'ємною частиною медичного огляду є ультразвукове дослідження. За період вагітності УЗД потрібно робити приблизно чотири рази. В Миколаєві є декілька спеціалістів з УЗД, що приймають в державних закладах охорони здоров'я та приватних медичних центрах. Ціни на їхні послуги значно різняться.

Якщо у державній консультації ультразвукове дослідження можна зробити за 60-80 грн., то в приватних клініках ціни стартують від 200 грн. Говорити про різницю в якості послуг не варто, адже в місті фактично є один фахівець, який надає максимально правдиву інформацію про вагітність та стан плоду. Як не дивно, він працює не за найвищими тарифами та ще й у державній лікарні.

Рахуємо далі. Майбутній мамі доведеться здати з десяток платних аналізів в приватних лабораторіях, адже в державних лікарнях Миколаєва їх просто не роблять. Лише аналіз крові на гепатит, перинатальні скрінінги першого та другого триместру вагітності (виявлення патологій розвитку плоду), різного роду бактеріальні посіви та аналіз TORCH-інфекцій обійдуться в 1-2 тисячі гривень.

Якщо вагітність протікає без ускладнень, то на медичні обстеження та візити лікаря доведеться витратити близько п'яти тисяч гривень. В цю суму входить і комплекс вітамінів для гармонійного розвитку майбутнього немовляти. Якщо ж під час обстеження будуть виявлені якісь проблеми, то гаманець потрібно відкривати якомога частіше та ширше. Препарати, які потрібні породіллі, коштують не дешево, а курс їх прийому триває майже всю вагітність, тобто, дев'ять місяців. Якщо порахувати, то ця стаття витрат потягне ще на 7-10 тисяч гривень – в разі відсутності необхідності госпіталізації.

Враховуючи "безкоштовну" медицину в Україні, дані цифри шокують. Та якщо батьки дійсно піклуються про майбутнє немовля, вони не шкодуватимуть коштів ні на що. Звичайно, ніхто не змусить платити лікарю за прийом та силоміць не відправлятиме до лікарні, адже відповідальність за життя немовляти, в першу чергу, несуть батьки.

Нерідко, намагаючись уникнути таких витрат, породіллі спеціально затягують термін звернення до лікаря аж до самих пологів або взагалі не стають на облік до гінеколога. Жінки просто викликають швидку та їдуть народжувати – і так в кращому випадку. Деякі особи жіночої статі просто позбуваються небажаного малюка одразу після народження.

Мінімальні витрати на дитину

Пологи, забезпечення подальшого життя новонародженого – окрема стаття витрат. За законом, допомогу при пологах жінці мають надавати безкоштовно. У Миколаєві ж існує своя система розцінок в цій сфері. Якщо породілля хоче бути разом з партнером по пологах (чоловіком, мамою), то має оплатити собі окрему палату, яка може мати різні рівні комфорту. Обійдеться це у суму від 500 до 2000 грн. Існують і загальні безкоштовні палати: вони розраховані на одну чи декількох породіль та майже не відрізняються від платних за мінімальну ціну. В будь-якому випадку, майбутня мама може розраховувати на покращення умов за наявності вільних місць в лікарні, в іншому випадку всі потрапляють в безкоштовні палати.

Нещодавно в управлінні охорони здоров'я заборонили діяльність будь-яких благодійних фондів на території лікарень та пологових будинків. На цей раз дане розпорядження не було пустим звуком. Породіллі підтверджують: медичний персонал дійсно перестав просити у жінок благодійні внески, плату за кардіотокографію та інші процедури. Те ж саме стосується і плати за пологи, хоча ситуація неоднорідна по всьому місту.

Окремої уваги заслуговує "подяка" лікарям. Для більшості пар це питання суто індивідуальне. На разі існує "такса" за пологи за домовленістю: від 3,5 тис. грн, якщо вагітність протікала без ускладнень, до 7-10 тис. грн. в разі оперативного втручання чи складних пологів. Але далеко не всі лікарі прямо називають суми: "Можете подякувати, скільки не шкода". Та "не шкода", як правило, означає кругленьку суму.

Облаштування побуту для немовляти теж обійдеться "в копієчку". Дитячий візочок, ліжечко, постіль, засоби гігієни та одяг для маляти – це ще додаткові 15-20 тис. грн. Можна, звичайно, сподіватися на допомогу держави, як це роблять деякі породіллі: жінки використовують старенький одяг для дітей, придбаний на секонд-хенді, колиску від родичів та витрачаються мінімально. Одна справа, коли це просто економія коштів, які в подальшому підуть на розвиток дитини, та зовсім інша – коли державна допомога витрачається на свої забаганки, а дитина страждає від байдужості батьків.

Підбиваючи підсумки, варто зазначити, що мінімальні витрати на народження дитини у Миколаєві становлять 5-7 тис. гривень, об'єктивна ж ціна батьківства становить 30-40 тис. грн. І цю суму потрібно викласти ще до появи малюка. Загалом, допомога з догляду за дитиною в 40 тис. грн, розрахована на три роки, ніяк не покриває навіть першочергових витрат. Бо батьківство – дороге задоволення, особливо якщо воно планується заздалегідь.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Миколаїв

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme