"Білі та пухнасті": депутати та віце-мер – про корупційні схеми у Миколаївській міськраді

Депутати та заступник міського голови розповіли чи функціонують у раді корупційні схеми
Depo.Миколаїв
10 червня 2016 14:00
ФОТО: depo.ua
"Білі та пухнасті": депутати та віце-мер – про корупційні схеми у Миколаївській міськраді
"Білі та пухнасті": депутати та віце-мер – про корупційні схеми у Миколаївській міськраді

Гучний корупційний скандал у Миколаївській ОДА "поставив на вуха" всю Україну. Держави правоохоронці змогли схопити на гарячому фігурантів найвищого міського щабелю: заступника голови ОДА Миколу Романчука, біглого радника голови облради "Італійця" Геннадія Левченка та заступника голови РДА Олега Зайзбурга. 

"Золоті" тунелі зі скарбами, валюта та "чорна бухгалтерія" - лише вершина айсбергу. Система "відкатів" на Миколаївщині діяла настільки чітко та налагоджено, що кількість причетних до справи і досі невідома. Заступник голови облради Михайло Соколов кинувся всіма правдами і неправдами відбілювати репутацію та зі статусу одного з підозрюваних перейшов до статусу начебто непричетних. 

Поки розслідування по справі з багатьма невідомими триває, кореспондент Depo.Миколаїв поспілкувался з депутатами та віце-мером на предмет можливості розкриття подібної корупційної схеми у міськраді. Адміністративні будівлі міськради та ОДА знаходять навпроти в парі сотень метрів одна від одної, тож "карма" могла передатися. 

Одіозний екс-регіонал, а нині "опоблоківець" Ігор Копійка з упевненістю заявив, що жоден член їхньої фракції не "засвітиться" у подібному скандалі: "Я можу сказати за колег з нашої політичної сили. Я думаю, що вони не будуть причетні до жодного скандалу". 

Обліко моралє: депутати та віце-мер про корупційні схеми у Миколаївській міськраді - фото 1

А от стосовно мера та його "нової" команди у політика є суттєві сумніви. Копійка вважає, що відучитися від старих звичок не просто: "Якщо та людина, яка сьогодні виконує обов'язки мера міста, досі не поміняла команду? Як ви вважаєте, якщо людина звикла завжди їсти правою рукою, вона почне це робити лівою? Так званий мер не змінив взагалі команду і навіть не запропонував нову структуру, не змінив виконком. Моя особиста думка: та система, яка була створена в 2014-15 роках живе та процвітає. І його (мера, - ред) все це влаштовує, що найцікавіше". 

Обліко моралє: депутати та віце-мер про корупційні схеми у Миколаївській міськраді - фото 2

Один із головних соратників мера по партії, юрист Федір Панченко вважає, що подібного не може статися, адже жоден з заступників Олександра Сєнкевича не має впливу на міськраду: "Я дуже сумніваюсь, що в міській раді ситуація може повторитися, коли тінь впаде на заступника секретаря міської ради, тому що він взагалі відсутній. Те, що хтось з заступників мера може бути причетний до подібних справ, я вам скажу, можливо це для когось секрет, але скоріш за все ні для кого не секрет, що жоден з заступників мера не має впливу на міську раду. Депутати в міській раді голосують відповідно до власної совісті та волі, тому про якісь  домовленості з заступниками міського голови не може бути і мови".

Обліко моралє: депутати та віце-мер про корупційні схеми у Миколаївській міськраді - фото 3

Незважаючи на упевненість у колегах по фракції, ручатись за них Панченко не став та зізнався, що робить все можливе, щоб у них такого не сталося: "Насправді ніщо не виключається і все можливо. Я не можу ручитися за всіх 54 людей, які знаходяться в залі, але я щиро сподіваюсь, що мої колеги покажуть кращий приклад і не осоромлять наше місто на всю країну... Я прикладаю всі зусилля для того, щоб ні у кого в голові в нашій фракції навіть думки такої не з'явилось". 

Обліко моралє: депутати та віце-мер про корупційні схеми у Миколаївській міськраді - фото 4

Депутат від "Нашого Краю" Сергій Карцев відкрито визнає, що корупційні схеми в міськраді все ще діють, хоча їх стало менше: "Вони (корупційні схеми, - ред) значно зменшились, але виключити їх зовсім не можна". "Нашекраєвець" впевнений, що в його фракції до корупції не причетен жоден член:"В нашій фракції немає (корупції, - ред). Ми обговорюємо кожне питання порядку денного і просто виключаємо ці речі".

Обліко моралє: депутати та віце-мер про корупційні схеми у Миколаївській міськраді - фото 5

Зазначимо, що головним "рішалом" в усі часи в міськраді вважали секретаря міськради, якого у Миколаєві досі не обрали. Карцев зізнається, що без нього працювати важкувато, а от чи буде наступний секретар підтримувати стару добру традицію попередників залежить лише від його особистих якостей:

"Відсутність секретаря відбивається на роботі депутатів - це однозначно. Секретар потрібен, тому що це та людина, яка є провідником між депутатами та міською владою. Сьогодні депутати вимушені працювати напряму з мером, що збільшує зайнятість мера і ускладнює доступ депутатів. Хоча треба віддати належне Сєнкевичу - він відповідає на прохання депутатів, з моєї точки зору, в першу чергу. Відсутність чи наявність секретаря залежить від самого секретаря. Якщо секретар здатен на тіньові дії, то це його ціна. Якщо не здатен і це порядна  людина, то він буде відстоювати позицію закону. Завдання депутатів міської ради - підібрати таку людину, яка була б дійсно найкращою  і навіть не дозволяла народитись подібним думкам".

Обліко моралє: депутати та віце-мер про корупційні схеми у Миколаївській міськраді - фото 6

Зараз обговорення питання про затвердження секретаря майже не ведеться, а наріжним каменем є сама кандидатура: "Обговорення йде на низькому рівні. [Каменем розбрату] є кандидатура. Бажаючих сьогодні дуже багато. А представники партій ще поки не домовлялися, хоча в нашій фракції є чітка позиція, кого ми б хотіли бачити  і ми про це заявили (не публічно, - ред)". 

В той же час депутат від БПП "Солідарність" Олена Кисельова вважає, що причетність депутатів до подібних корупційних схем залежить від їх же виховання: "Це питання точно, напевно, не до мене, бо в цьому житті як можливо все, так  і неможливо. Як Бог керує ситуацією та людьми, так і відбувається. Як будуть працювати органи, як будуть вести себе депутати, як себе будуть вести чиновники - все це залежить від особистого морально-етичного виховання". 

Обліко моралє: депутати та віце-мер про корупційні схеми у Миколаївській міськраді - фото 7

За колег по фракції Кисельова не береться ручатись, хоча депутати намагаються тримати одне одного в тонусі і не допускати подібного: "В Біблії сказано: ніколи ні за кого не ручайся. В принципі я вірю своїм колегам, тому, що вони благочестиві та порядні, але все інше на їх совісті. Ми, у всякому випадку профілактика краща за лікування, роботу таку проводимо. Між собою якось одне одного налаштовуємо на правильну поведінку, тому що ситуація була в країні якась дивна, моральні норми просто деформувалися, тому, можливо, це і є наслідком усього цього: втрати виховання, принципів, тощо".

Також кореспондент поцікавився думкою віце-мера Євгена Шевченко з цього провокаційного питання. 

Чиновник, запевнив, що з ним такого трапитись стовідсотково не може: "Така ситуація можлива де завгодно, чесно кажучи. Якщо говорити конкретно про мене, то ні (не можлива, -  ред). Ми працюємо відкрито, прозоро з народом та громадськістю".

Обліко моралє: депутати та віце-мер про корупційні схеми у Миколаївській міськраді - фото 8

 Зазначимо, що днями активіст Денис Жело звинуватив Шевченка в лобіюванні інтересів заводу "Євгройл", що засипає людей попелом. Віце-мер відкинув всі звинувачення.

"Це смішно. Коли цей молодий чоловік (Денис Жело, - ред), який молодий ще і по віку, і по зросту, таке заявляє, він повинен за це відповідати. Що це взагалі за слово "лобіює інтереси"? Я сам прийшов з політики і розумію, що це політичне питання. Коли ця людина почала підіймати проблему, на скільки мені відомо, то він цю проблему не вирішив. І сьогодні ця людина, розуміючи, що проблеми немає, але якимось боком треба приплюсувати туди чиновника і далі її розвивати, щоб залишатись далі на плаву. Це звичайне політичне питання, яке немає під собою взfгалі нічого. Як я можу лобіювати інтереси?! Напевно, на його думку, я управління освіти чи охорони здоров'я, вчителів та лікарів заганяю туди ліс рубати. Саме це в його розумінні лобіювання інтересів", - висміює всі звинувачення чиновник. 

Обліко моралє: депутати та віце-мер про корупційні схеми у Миколаївській міськраді - фото 9

Також Шевченко розповів про те, як Жело "збиває гроші" з підприємств за те, що перестає їх цькувати: "Мені багато хто говорив, що це вид бізнесу ось таких "активістів", які приходять на великі підприємства, піднімають якусь тему і вимагають грошей. Ось це корупція, яка більша ніж корупція в цьому залі". 

Загалом віце-мер не виключає можливості функціонування якихось корупційних схем у міськраді, але зазначає, що з чиновниками постійно проводиться робота у цьому напрямку: "Все можливо, але повірте, в нас нормальна командна робота і ми це питання контролюємо. Кожен заступник зі своїми підлеглими на кожній апаратній нараді це обговорює. Ми робимо все, щоб цього не було". 

Наскільки відвертими у своїх відповідях були депутати та чиновники покаже лише час, а поки городянам залишається лише сподіватись на "обліко моралє" політичної еліти міськради, адже ОДА та облрада вже себе дискредитували.

Більше про життя Миколаєва та області читайте на Depo.Миколаїв