"Герої" беруть хабарі: ТОП цитат "погорілого" з Миколаївської ОДА
Пам'ять в Миколи Романчука, який за час роботи чиновником являв себе борцем з корупцією, виявилася короткою
У Миколаєві вже четвертий день не вщухає корупційний скандал. Хоч у місті вже зловили не одного чиновника-хабарника, проте "справа Романчука", як її вже встигли охрестити, дійсно шокувала багатьох своїм неочікуваним ефектом.
Пригадаємо, як розвивалася корупційна історія з "геройським" душком. Чому "з геройським", пояснимо нижче.
Вечір п'ятниці, 3 червня, не обіцяв бути "гарячим" на події. Як раптом стало відомо, що у центрі міста, від парку "Серце міста" до Миколаївської ОДА, зі стрільбою і перегонами здійснювалася спецоперація із затримання хабарників.
В перших повідомленнях згадувалося, що "погорів" помічник першого заступника голови Миколаївської ОДА Віктор Овчар, в машині якого і знайшли 80 тисяч доларів. Але згодом з'явилася інформація, що хабарником виявився і його шеф, Микола Романчук.
Головний військовий прокурор України Анатолій Матіос повідомив про затримання чотирьох чиновників, в тому числі першого заступника Миколаївської ОДА (Микола Романчук), заступника голови РДА – як виявилося, Єланецької (Олег Зайзбург), помічника голови облради (Геннадій Левченко). Хоча в повідомленні ГПУ йшлося про затримання чотирьох чиновників, але посади названі були лише трьох. Куди подівся четвертий, залишається загадкою. Але ним, вочевидь, був помічник Романчука Віктор Овчар.
Слід додати, що в повідомленні СБУ також була плутанина: там доповідали про іншу кількість затриманих. "Під час першого етапу спецоперації правоохоронці затримали двох помічників заступника губернатора у центрі Миколаєва після отримання хабара у розмірі вісімдесят тисяч доларів США. Гроші були частиною суми у 92 тисячі американських доларів, яку чиновники вимагали від підприємця за сприяння у оформленні документів на видобуток корисних копалин", - йшлося в повідомленні.
Військовий прокурор показав результати обшуків в кабінеті Романчука, де знайшли валізу із декількома сотнями тисяч доларів та фашистські хрести. Останній факт особливо привернув увагу соцмереж.
Додали ефекту і фото обшуків в маєтку Романчука. Підземні тунелі, сейфи з "чорною бухгалтерією", ікони, антикваріат. Порівняння були очевидними: черговий "синдром Пшонки" в чиновника.
Ще одна сенсація – один з фігурантів скандалу, радник голови облради Геннадій Левченко, втік. Слід зазначити, що очільниця облради Вікторія Москаленко одразу не знала, як вона сама повідомила журналістам, кого саме з її радників затримали. А наступного дня відсторонила вже відому особу від обов'язків. Примітно, що вона назвала Левченка креатурою свого першого заступника Михайла Соколова.
Ще однією ланкою в корупційному ланцюгу виявися "батьківщинівець" Михайло Соколов, перший заступник голови Миколаївської облради. Згідно з ухвалою суду, вони діяли з єдиним умислом. Інформації про затримання Солоколова поки не надходило. Проте була інформація, що він втік. Втім, СБУ пізніше спростувала участь Соколова у корупційному ланцюгу, але ЗМІ повідомили, що Тимошенко його відправила на вибори до Херсона.
А тепер пояснимо, чому вся історія була з "геройським" душком. Романчук встиг "заробити" декілька почесних звань: він є і заслуженим працівником промисловості України, і почесним громадянином Миколаєва в номінації "Суднобудування", він нагороджений орденом "За заслуги" III ступеня. Але найголовніше почесне звання, яке йому дарував президент Віктор Ющенко у 2007 році, – це Герой України: "За видатні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку вітчизняного суднобудування, впровадження сучасних технологій виробництва, багаторічну плідну працю та суспільно-політичну діяльність". "Герой" Романчук багато років очолював суднобудівний завод "Океан".
Два роки тому Микола Романчук несподівано перейшов із суднобудівників у владу: 4 березня 2014 року його представили як голову Миколаївської ОДА. Призначив його Олександр Турчинов. Сам Романчук довгий час не коментував інформацію про своє призначення. А працівники заводу "Океан" тоді нагадували, що не так все чисто з їхнім колишнім керівником. Проте всі чутки та історії успішно зам'ялися.
Романчуку Миколаївська ОДА дісталася у кризові часи, коли її покинув регіонал Микола Круглов, а потім і його заступник Геннадій Ніколенко. Згодом були спроби штурму ОДА сепаратистами, численні мітинги. Далі – Крим, Донбас, ледь не щодня новини про бойові втрати миколаївців в АТО, похорони бійців, перекриття мостів матерями та дружинами військовослужбовців, які майже місяць були в оточенні. Романчук вгамовував пристрасті, вислуховував крики жінок, обіцяв робити все можливе. Зрештою щось та й робив.
За час "правління" Романчука, звісно ж, неодноразово заходила мова про корупцію. Адже у постмайданівський період всі новопризначені чиновники, як один, говорили про очищення влади, і що вони "ні-ні" - який там хабар! І, звісно, Романчук також критикував поганих чиновників, які забруднилися по вуха в корупції. У день свого представлення на посаді він говорив, що прийшов створювати: "У своєму житті мені довелося брати участь в будівництві 170 судів. Я не руйнівник, і я не прийшов руйнувати, я прийшов творити. Але не один і не сам, а з командою тих людей, якими буду керувати. З людьми, які живуть в цьому, нашому місті".
Як бачимо, "настворював" він багато. Про роботу на заводі Романчук любив часто повторювати. Напевно, це було предметом його гордості. Говорив він і про істинні причини корупції. "Вона настільки пронизала суспільство, що просто страшно говорити… Є внутрішній механізм людини, який каже: "Якщо я дам, то буде легше. А якщо не дам, то мене будуть виганяти". Я говорю, що ніхто виганяти за це не буде".
У квітні 2014 року Романчук вважав, що головною причиною корупції є те, що бізнес перетнувся з бандитизмом. "В чому проблема сьогодні? Бізнес перетнувся з бандитизмом. Вони постійно ходять у суспільство по різних лініях, то більше, то менше, а зараз вони пересіклися. Влада, корупція і бандити разом: вони були разом, і не треба сьогодні чомусь дивуватися. Це було так, а цього катастрофічно не можна робити, тому що це вже називається "мафія". Україна стала мафіозною державою, тому що коли поєднаються бізнес, влада і бандити – це вже мафія".
29 травня Романчук зустрічався з аграріями Миколаївської області. Він знову ж критикував чиновників, які навчилися ухилятися від податків та грабують фермерів, і акцентував, що люди залишаються бідними та злими. "Я сьогодні не можу отримати відповідь, що треба зробити, щоб ми жили добре. Законодавча база є. Закони є. А механізм не працює. Ми залишаємося, як і раніше, бідними, голодними і злими. Злими і готовим розірвати один одного".
Тоді ж Романчук нагадав і про замки чиновників у Коблеві та лісах. Про своє "Межигір'я" замовчав. "Це царські палаци в лісі. У оазисних місцях, де є інспекції. Де є Закон України, який говорить, що до моря підходити неможна на відстані 3 км 100 м - це пляж. Хто сказав, що неможна?! Пісок і пляж мої, тому що я чиновник".
6 травня Романчук знов "боровся з вітряками" у курортному Коблеві. Тоді він намагався достукатися до совісті чиновників та неодноразово говорив їм про необхідність "зашити кишені" та почати думати не про свою особисту користь, а про прямі обов'язки. "В країні новий час, нова влада, яку по-справжньому контролює народ. І цей народ в будь-який момент прийде і жорстко поцікавиться вашими набитими кишенями і вашою бездіяльністю. Ви вже давно повинні були зрозуміти, що всі мої вимоги до вас як до представників влади і законності в курортних зонах нашого регіону, не для галочки. Я весь сезон з вас не злізу. А те, що я не зможу з вас витребувати, витребує народ. Тільки потім не скаржіться ", - казав тоді Романчук.
Вже в червні 2014 року у Миколаєві було декілька корупційних скандалів. Так, 26 числа був затриманий головний архітектор Миколаївської області Олег Атанасов. І знов-таки Романчук говорив про чинуш, що заїлися, і просив їх "зупинитися":
"З першого свого дня на посаді голови Микоблдержадміністрації я неодноразово говорив, заявляв, благав своїх підлеглих і всіх взагалі чиновників міста і нашої з вами області: зупиніться, схаменіться, одумайтеся і зрозумійте: не буде, як раніше було. "Корупції - ні", так говорить вам, ні, скажу прямо, чинушам, що заїлися, з дня своєї інавгурації Президент України Петро Порошенко. Вам, які потопають в правилах "системи", прикладу з архітектором Миколаєва було недостатньо? Ви, перешіптуючись по кутках, заспокоювали себе: "нічого, і не таких переживали". Так ось: вашим "все буде, як раніше" сьогодні говорять "ні" не тільки президент, прем'єр і спікер держави. І не тільки я, неугодний багатьом з вас, що "солодко сидять", Романчук. Сьогодні, завтра і завжди говорить своє слово народ. А ми всі, чиновники, повинні служити народу України. І нікому з нас ні столиця, ні держслужба в будівлі обласної, міської та іншої влади не дає імунітету, не дає права вимагати. У нас одне право - служити народу України".
Буквально наступного дня ще один корупціонер погорів на хабарі – начальник виконавчої служби Очаківського району. Тоді Романчук став автором ще однієї доленосної цитати. "Наскільки ж прогнила чиновницька служба в державі, наскільки жага наживи затьмарює колективний чиновницький розум, якщо, знаючи про вчорашні затримання в Миколаєві, очаківський державний службовець, без страху і докору, кладе в кишеню отримані незаконним шляхом гроші".
Тодішній голова ОДА позиціонував себе безкомпромісним борцем з корупцією.
"Позиція голови ОДА незмінна - жорстка і безкомпромісна: керівництво країни і області не зупиниться ні перед чим для того, щоб викорінити корупційну іржу в державному апараті", - йшлося у повідомленні прес-служби ОДА.
Романчук очолював Миколаївську ОДА фактично п'ять місяців. 28 липня 2014 року він став першим заступником голови ОДА, оскільки змінив його молодший "народнофронтівець" Вадим Меріков. При чому цю посаду Герою України запропонував сам Меріков, а естафета говорити про боротьбу з корупцією перейшла вже до нього.
Слід додати, що Романчука "кидали" й далі в гарячі точки, де йому доводилося "віддуватися" за керівництво. Хоча б в останній пікет, коли активісти вимагали зустрічі з Меріковим, чи коли працівники заводу імені 61 комунара пропонували прибрати свого керівника.
А в Миколи Романчука, як й інших "шановних" чиновників, пам'ять виявилася короткою. Напевно нетривалим буде і "життя" звання Героя України для чиновника. А для країни це буде прецедент, адже такі звання ще не "забирали".
Звісно, у "справі Романчука" залишається багато питань. Чи знав голова ОДА Вадим Меріков про всю історію, адже вона розгорталася у нього під боком? Чи був "злив" Романчука? Скільки ще людей пов'язані в цьому ланцюгу? Коли затримають інших фігурантів справи, які вже встигли втекти? Ніхто не знає, скільки ще таких колекцій, підземних ходів у миколаївської влади. Але це окрема тема.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Миколаїв