Миколаївські лікарі через посередників "викачують" з пацієнтів десятки тисяч гривень

Травмованим пропонують встановити життєво необхідні імпланти, при цьому не розкривають, з чого саме вони вироблені, та не дають документів

Олександр працює в миколаївській пресі дизайнером, на початку серпня з ним стався нещасний випадок – він зламав ногу. Оскільки травма була серйозна, його доправили в лікарню швидкої медичної допомоги. Там постраждалого одразу попередили, аби кістки зрослися нормально необхідно терміново робити операцію, але треба зробити передоплату за ліки – три тисячі гривень. Про це йдеться в сюжеті "Слідство.Інфо", повідомляє Depo.Миколаїв.

Хірург попросив пацієнта три тисячі гривень на медикаменти, тому що без них він не хотів робити операцію. "Коли мені зробили два знімки ноги, то сказали що в ногу вставлятимуть медичне залізо - набір фіксаторів", - розповідає Олександр.

Але скільки коштуватиме "залізо", яке вживлятимуть в ногу Олександра, йому не сказали. Про це він дізнався вже після операції. "Після того, як мені зробили операцію, на наступний день до мене прийшов чоловік і сказав, що я винен за залізо, яке мені поставили в ногу 5 100 гривень. Я відразу попросив документи на все це . Він сказав, що документи будуть", - зазначив пацієнт.

Зібравши за допомогою знайомих вказану суму, дизайнер передав їх невідомому кур'єру. Розрахунок відбувався безпосреденьо в палаті лікарні. 

У Миколаєві посередники лікарів "викачують" з пацієнтів десятки тисяч гривень

Поки Олександр перебував в лікарні швидкої допомоги, він дізнався, що п'ять тисяч за імплантат, який встановили йому – це ще квіточки. Його братам по нещастю, з якими він лікувався в одній палаті, хірургічні послуги обійшлися набагато дорожче. Тільки "залізо" коштувало від 10 до 30 тисяч гривень.

Сповна відчув "діамантову" коштовність імплантатів  інший Олександр, який потрапив до лікарні швидкої медичної допомоги на початку вересня. 30-річного чоловіка збила машина і з перелом обох ніг його доставили до лікарні. Лікар-травматолог повідомив його матері, що для якісного лікування треба у кінцівки встановлювати титанові пластини. Їх вартість 29 тисяч гривень. Гроші на операцію мати Олександра збирала кілька тижнів. "З пошуком коштів звичайно було складно. Орієнтовно у мене пішло 40 тисяч витрат на матеріал, який необхідний для операції, та лікування", - розповіла мати.

Кошти за імплантати жінка передала Степану Чирику – тій самій людині, що і в попередньому випадку з дизайнером Олександром. Формально саме цей підприємець поставляє імплантати в лікарню швидкої медичної допомоги у Миколаєві. В усіх випадках він страхує себе договором, який підписують усі пацієнти при передачі йому коштів. В договорі не указано ні фірми-виробника, ні країни де вона розташована. Навіть, що саме вживили в тіло пацієнта не розкривається.

У Миколаєві посередники лікарів "викачують" з пацієнтів десятки тисяч гривень

У Миколаєві посередники лікарів "викачують" з пацієнтів десятки тисяч гривень

Колишній лікар, а нині ррезидент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк вже дванадцять років професійно працює в цій царині. Ознайомившись із текстом миколаївських договорів, експерт дійшов висновку, що вони грубо порушують права пацієнтів. "Якщо ми купуємо цей імплантат разом з накладною, то бачимо, що воно таке. Ми просимо сертифікат якості і він має бути. А у Миколаєві стандартні угоди досить такі нікчемні, за які можна і не платити. Далі в тих накладних написано якийсь виріб. Що за виріб? Але ж там мають бути цифри - скорочення по номенклатурі виробу. І от навіть цього в цих договорах не має", -  каже Сердюк.

Що означають ці договори на практиці, і як вони підписуються, добре знає Сергій, який тривалий час працював так званим кур'єром, тобто посередником між лікарем та пацієнтом. На умовах анонімності він погодився пояснити нам схему за якою працює цей медичний бізнес. "Людині підсовується договір, щоб він його підписав, а потім родичі ставляться перед фактом, що потрібна така-то сума, яку потрібно зібрати. Найчастіше в цьому договорі вартість матеріалу не перевищує 30-40%. Все інше – це винагорода лікаря за операцію".

У відношеннях між лікарями та пацієнтами посередницьку роль виконують так звані кур'єри. "Роль посередника полягає у тому, щоб збирати гроші та передавати їх лікарям і розрулювати якісь конфліктні ситуації. Лікар виходить тут абсолютно ні при чому. Всі конфлікти виникають з цим посередником", - розповідає Сергій.

Формально ці посередники оформлені, як ФОПи - фізичні особи підприємці. Через рахунки цих підприємців-кур'єрів прокручувались сотні тисяч гривень. Але невідомо, чи існують насправді ці підприємці посередники чи це тільки прикриття для оборудок із "залізом".

Журналісти завітали за адресою підприємця Козаченка, який в минулому році активно продавав імплантати в медичні заклади Миколаєва. З самим підприємцем поспілкуватися не вийшло - двері відкрив його син. Про діяльність свого батька як бізнесмена-протезіста він нічого не знає.

У Миколаєві посередники лікарів "викачують" з пацієнтів десятки тисяч гривень

- Може на нього зареєстрували це, - спитали у сина Козаченка.
- Ну, може бути. Я вам нічого не можу сказати, тому що я сам не розумію. Зараз важко від нього щось добитися, - відповів син.
- Тобто він любитель випити і тому з ним важко спілкуватися, так, - уточнили ми.
- Ну да, він же старий, він 44-го року.

Невдача спіткала журналістів й з іншим "постачальником" - ФОП Литвиненком. Самого підприємця не було за місцем реєстрації. Кажуть, що він зараз зайнятий свою основною справою – продає взуття.

У Миколаєві посередники лікарів "викачують" з пацієнтів десятки тисяч гривень

- Литвиненко Олександр Віталійович чим займається? - запитали у сусідки.
- Він торгує взуттям на ринку і в магазині на вулиці Радянській (Соборній - ред.), - відповіла жінка.

Тим часом дизайнер Олександр намагався отримати інформацію про фіксатори, які йому вставили в ногу. Для цього він зателефонував Степану Чирику, який продав йому цей виріб. Продавець запевнив, що в нього є всі необхідні документи на фіксатори і він їх надішле. Але замість обіцяного пацієнт отримав лише свідоцтво про державну реєстрацію виробів індійської компанії Апотекаріс Сандріз Мануфактурінг в України, яке є в інтернеті у відкритому доступі.

Перевірити цю інформацію неможливо, оскільки медики не розписують, що конкретно було встановлено хворому. "Найчастіше люди взагалі не бачать, що їм ставиться. Це може бути і Китай, і Росія, це може бути і Європа. Знову ж: через те, що ніхто матеріал, який їм вживлюють, не бачить, то й сертифікат вам після операції можуть надати будь-який", - додає колишній кур'єр Сергій.

Журналісти завітали в Миколаївську лікарню швидкої допомоги. Але їм там були не дуже раді.
- Ви знімаєте тут, а чого це раптом? Ви у головного лікаря дозвіл запитували, - закидали питаннями лікарі в ординаторській травматології.
- Головного лікаря немає, – пояснили журналісти.
- Є начмед, який заміщує головного лікаря з його дозволу ведуться всі зйомки. Ви це знаєте? Ви це знаєте. А чому ж ви робите так, як не можна робити?
- Давайте тоді двийдемо на вулицю і поспілкуємось. Ви з Чириком працюєте? – запитали у лікаря-травматолога.
- Я зараз дуже зайнятий, ви мене відволікаєте. У мене хворий йде на операцію, – відмовився відповідати на питання миколаївський ескулап.

- А ось ви працюєте з Чириком, - звернулись тоді до іншого лікаря.
- Ви мені не викайте будь-ласка. Перш ніж розмовляти треба знати, як кого звуть. На всі питання відповім тільки з дозволу адміністрації, – перервав спілкування доктор.

На сходинках лікарні журналісти зіткнулися з самим підприємцем Степаном Чириком, який, видно, поспішав на чергову ділову зустріч з пацієнтом. Побачивши камеру, спритний ділок кинувся втікати, але на сходинках журналісти його наздогнали. Чирик спочатку відмовлявся розмовляти, але врешті-решт йому нічого не залишилося, як відповідати на питання.

У Миколаєві посередники лікарів "викачують" з пацієнтів десятки тисяч гривень

- Де воно вироблено, з якого матеріалу, в якій країні, якою фірмою в договорі взагалі не йдеться, - запитали журналісти.
- Там все написано, - заперечив Чирик.
- А на скільки відсотків збільшується ціна? 
- Цього я вам не можу сказати, - відповів Чирик.
- А чому?
- Все згідно із законодавством.
- А чому у вас не відкритий КВЕД на спеціалізовану торгівлю ортопедичними виробами, а просто торгівля оптовими товарами? Можете пояснити?
- ?!...
- А ви з усіма лікарями співпрацюєте в ЛШМД?
- Так.

Що думає з цього приводу очільниця міського управління охорони здоров'я Лариса Дергунова, журналісти не змогли з'ясувати. Вони кілька днів намагались зв'язатися з головним медиком Миколаєва, але марно. Вдома, кажуть, що на роботі. На роботі, - що вона в лікарні.

У Миколаєві посередники лікарів "викачують" з пацієнтів десятки тисяч гривень

Журналісти підозрюють, що від цього травматологічного бізнесу чиновниця, якій підзвітні всі миколаївські лікарні, має зиск. Варто поглянути на майно її та родини. Згідно з декларацією, очільниця міськздрава не має ні майна, ні автівок, а тільки банківській рахунок на 159 тисяч гривен. Проте її чоловік має дві земельні ділянки 537 та 800 кв. метрів, два будинка 75 и 54 кв. метра, машину BMW520 та банківський вклад 164 тисячі гривень.

Донька чиновниці Альона Глінка також не відстає від батьків: дві ділянки на 500 і 832 кв. метра, два будинки на 311 та 278 кв. метрів і автомобіль Lexux RX 350 вартістю більше мільйона гривень. Дергунова на запитання, як її родині вдалося зібрати таке майно, відповіла, що її чоловік бізнесмен "в майбутньому, минулому і зараз теж займається". Донька її теж талановита, "вона закінчила два інститути з червоним дипломом".

У Миколаєві посередники лікарів "викачують" з пацієнтів десятки тисяч гривень

І поки очільниця миколаївської медицини буде перейматися добром своєї родини, простим пацієнтам не світить гарантована законом безкоштовна медицина, резюмують журналісти.

Больше новостей о событиях в мире читайте на Depo.Николаев