Миколаїв сказав так будівництву "Мафії" в історичному центрі міста

На перші загальноміські громадські слухання прийшли всього близько 200 осіб з півмільйонного Миколаєва

30 жовтня у Миколаєві відбулися перші загальноміські слухання. Стосувалися вони забудови в історичному центрі міста - за колишнім трамвайним депо, - ресторану "Мафія". Проте висловити свою думку з приводу скандальної будівлі прийшли всього-навсього близько 200 городян. Більшістю складу вони сказали "за" забудові. Про це повідомляє Depo.Миколаїв.

Слухання ініційовали громадські організації, а не міська влада. На обговорення прийшли мер Олександр Сєнкевич, головний архітектор Анна Палеха, заступник начальника управління архітектури Олександр Нефьодов, начальник архітектурно-будівельної інспеції Ігор Міхєєв, представник патрульної поліції, пожежної інспекції. Серед депутатів міськради особливого ажіотажу не було: прийшли Світлана Таранова, Сергій Ісаков, Тетяна Суслова, які голосували зі всіма. 

Офіційно представляли забудовника юрист, представник ТОВ "Укрінконтракт" та головний архітектор проекту Олег Атанасов. Варто додати, що останній був головним архітектором Миколаївщини, але погорів на хабарі та сплатив за це лише 17 тис. грн штарфу як покарання.

Ініціатори слухань планували вкастися в півтори години разом з реєстрацію. Але все розтягнулося на 3,5 години.

Почали майже з півгодинним запізненням. Після цього майже півтори години пішло на те, щоб обрати головуючого, секретаря та лічильну комісію. Потім не менше було обговорень порядку денного. Представник забудовника хотів, щоб їх заслухали після всіх виступаючих. Потім вирішували, коли саме повинен висловити думку головний архітектор проекту. Не менше сперечалися, чи проголосували за порядок денний, чи ні. Зрештою вирішили дати слово забудовникам на початку.

Зауважимо, що на початку обговорення головуючий - краєзнавець Євген Парамонов - підкреслив: Миколаїв не проти інвесторів, щоб вони будували у місті. Але не на шкоду місту та його історичному минулому.

Начальник архітектурно-будівельної інспекції Ігор Міхєєв повідомив, що у забудові знайшли порушення. Зокрема не вивсіли обов'язковий стенд, на якому має бути вся інформація про забудову, в тому числі її візуалізація. Крім того, будівля перевищує 1 м - "підрядник припустився помилки" - від запроектованої.

"Крім того, зі сторони будівлі з боку пам'ятки архітектури місцевого значення був влаштований тамбур. На цей тамбур було право власності у забудовника у "Діксі барбекю". Було влаштовано тамбур у попередні роки. І цей тамбур перебував на відстані менше, ніж допускається від пам'ятки архітектури з точки зору пожежних правил і норм", - зазначив Міхєєв.

За словами Міхєєва, часу для усунення порушень дали до 18 листопада. Інакше він буде ставити питання про штраф та скасування декларації про початок будівництва та заборонив виконання робіт без документів. Саму декларацію видали ще 2015 року - "Реконструкція з добудовою нежитлових приміщень в заклад громадського харчування".

Головний архітектор Анна Палеха повідомила, що узгодили проект будівництва на засіданні архітектурно-будівельної ради в облраді ще у 2015 році. На основі цього погодження були видані містобудівні норми та обмеження попереднім архітектором (перед Палехою управління містобудування очолював Валерій Мальченко - ред.). Наразі не можна робити висновки, наскільки грамотно чи ні був зроблений проект. Висловила Палеха і свою думку:

"Не вирішено питання паркувальних місць, вони не забезпечені та проектною документацією не показані. Там показують другу чергу, але замовнику потрібно вирішити питання на момент будівництва. Це має запропонувати архітектор. На архітектурне рішення ми вплинути не можемо. Ми можемо лише порекомендувати забудовнику і архітектору, щоб вони відпрацювали спробували привети архітектурне рішення до вигляду історичної забудови", - сказала Палеха.

Мер також висловив свою думку. За його словами, він проти руйнування того, на що видавалися дозволи, навіть при попередній владі. Чи так вигляжає об'єкт, як його узгодили в проекту, не можуть сказати, оскільки в управлінні архітектури раніше не зберігали копії проектів.

"Моя думка, якщо об'єкт відповідає тому, що було затверджено архітектурній раді, не протирічить чинним будівельним нормам та те, що вони порушили, усунуть, то це має право на життя", - сказав Сєнкевич. 

Проте, за словами мера, не дуже добре, щоб у центрі міста був об'єкт з назвою "Мафія": "Ресторан "Мафія в самому центрі міста звучить надо символічно. Я би запропонував забудовнику назвати це будівлю архітектурним або ресторанним комплексом "Сімейним", а всередині нього зробити ресторан "Мафія". Не дуже добре, коли в серці міста, в його центрі стоїть "Мафія" на першому місці", - додав мер.

Головний архітектор проекту Олег Атанасов випрадався, що в проекту є автор - Олександр Стурльов з Харкова, фірма "О.С.А." Легалізували проект інші люди. За словами Атанасова, він пройшов всі узгодження. Він нагадав, що попередня забудова мала поганий вигляд. Це був ресторан "Діксі барбекю"  - "трансформаторана подстанція, обліплена тимчасовими спорудами, що виходять майже на дорогу", а останні роки був закритий. 

За словами Атанасова, в ідеї заклали те, що основний об'єкт - це пам'ятка архітектури. Інша забудова має стати її фоном. "Він виконаний в достатньо локанічних формах. Ми намагалися аргументувати, що різні башточки, прикраси надмірні будуть іти всупереч та відволікати увагу від основного об'єкта - пам'ятки архітектури, яка є візитною карткою міста", - зазначив Атанасов.

Як він зазначає, що виконали всі побажання та вимоги, в тому числі пожежної безпеки. Нічого нового з цього питання не сказала і юрист забудовника Катерина Данилова. За словами обидвох, питання парковки вирішується.

Громадські активіст, зокрема голова "Центру антикорупційних розслідувань" Денис Барашковський зауважив, що на зупинці Соборна існує велика проблема з транспортною розв'язкою. Місця для зупинки машин "Мафії" немає. 

Депутат міськради Тетяна Суслова акцентувала, що будівництво ведеться в реакреаційній зоні Миколаєва - на бульварній частині. Ще один важливий момент, про який мовчав забудовник, - у 2015 році ухвалили ще одне рішення - на 1180 кв.м. в цьому ж місці, ця територія відведена цієй же фірмі. При чому без капітальної забудови та організації парковки. "Я дуже боюся, щоб ця забудова стала першою ластівкою, недоброю, в нашому місці, коли вся центральна частина почне забудовуватися впродовж пр. Центрального", - сказала депутат.

Виступів було багато, серед них і прихильників забудови. Важливу думку сказав представник пожежної інспекції  Олександр Стадник: їх не пустили на об'єкт для перевірки та забудовник не відповів на жодний запит.

Чимало поставили і питань. Хтось цікавився, бенефіциаріями "Мафії", на що не отримав відповіді від головного архітектору проекту. Хтось хотів дізнатися прізвища тих, хто видав погодження на будівництво. Як виявилося, серед архітекторів були Зубик, Сисоєв, Казимірчук, Васильєва, Лагодний, Домарацький, Калмикова. Фігурує в протоколі й Олег Атанасов.

Варто додати, що Атанасов обіцяв демонтувати зайвий 1 метр, який перевищили, та забудовник понесе відповідальність. Відсутність інформаційних стендів він виправдав тим, що їх постійно хтось знищує. І знов-таки забудовник відповідатиме за їхню відсутність та встановить нові.

Зрештою після довгих виступів та обговорень вирішили голосувати. Пропозицій було багато, але вирішили розділити їх на дві - ті, хто за припинення будівництва до з'ясування всіх обставин, та ті, хто за завершення будівництва.

Дискусії почалися і з приводу того, як лічити: і цілому по залу чи за секторами. В лічильній комісії сперечалися, як рахуються голоси та сумнівалися в одне одному. Зокрема Олександр Шапочинський, який лобіював скоріш інтереси забудовника, ставив під сумнів кількість голосів, перерехованих іншими членами лічильної комісії.

Врешті-решт за призупинення будівництва проголосували 84 учасники слухань, за його завершення - 90. Група підтримки забудовника почала алодотувати. Варто додати, що головуючий хотів поставити на голосування ще питання: проводити слухання і щодо інших заудов та окреслити межі історичного центру Миколаєва. Проте люди почали одразу сперечатися, навіщо це, кричати, а потім взагалі пішли. Одна з організаторів слухань Євгенія Матейчук зауважила, що питання "Мафії" підніматимуть на сесії міськради.

Больше новостей о событиях в мире читайте на Depo.Николаев