Самці шимпанзе виявилися турботливими татусями

Протягом 25 років вчені спостерігали за мавпами і зробили висновки, що самці грають зі своїми нащадками, коли вони найбільш уразливі

Самці шимпанзе виявилися турботливими та…

Американські зоологи виявили, що самці шимпанзе приділяють набагато більше уваги своїм дитинчатам, ніж вважалося раніше. Вони проводять багато часу зі своїми "нащадками" та їхньою о матір'ю, особливо в перший рік життя малечі. Дослідження опубліковане в Royal Society Open Science, повідомляє Depo.Миколаїв з посиланням на "N+1".

Вчені довгий час вважали, що самці проміскуітетних приматів не витрачають час на турботу про дитинчат, оскільки вони не знають не знають, чи це їхні "нащадки". У новій роботі дослідники вирішили перевірити, чи ведуть себе подібним чином самці східного підвиду шимпанзе, який живе в центральній і східній Африці. Крім того, дослідники хотіли підтвердити або спростувати припущення про те, що самці піклуються про дитинча не для того, щоб його захистити, а щоб мати більше шансів на спаровування з його матір'ю.

Вчені зібрали результати спостережень за групою шимпанзе в Національному парку Гомбе в Танзанії за 25 років (1989-2013 роки). У дослідженні розглядалося поведінку самців і дитинчат, чиї родинні зв'язки були підтверджені генетично. Спостерігачі слідували або за парою мати-дитинча, або за самцем протягом дня і фіксували, скільки часу самець проводить зі своїм сином і як він себе при цьому веде. Для порівняння автори роботи вивчали поведінку самців по відношенню до пар мати-дитинча, в яких ані мати, ані дитинча не були родичами самця. Спостереження за взаємовідносинами самець-дитинча тривали до тих пір, поки дитинчаті не виповнилося приблизно 3,5 року. Всього дослідники вивчили 15 самців і 49 пар мати-дитинча, при цьому самець був батьком 27 дитинчат.

Вчені не підтвердили гіпотезу про те, що самець шимпанзе піклується про дитинча, щоб згодом спаровуватися з його матір'ю. Вони не виявили кореляції між кількістю часу, який самець проводив з матір'ю і дитинчам і тим, хто опинявся батьком її наступного нащадка. Також виявилося, що самці проводили зі своїми дитинчатами - грали з ними і займалися грумінгом - істотно більше часу, ніж з чужими, коли малеча шимпанзе була молодше шести місяців і найбільш уразливою.

У той же час дослідникам не вдалося відстежити, як поводили себе батьки в ситуаціях, коли життя дитинчати піддавалася ризику, наприклад, під час нападу шимпанзе з сусідніх груп. Але згідно з дослідженням іншої популяції східних шимпанзе, дорослі самки рідше нападають на матір з дитинчам в присутності самця. Тому автори статті припустили, що присутність самця "гасить" агресію чужих самок, яка в іншому випадку могла б привести до загибелі дитинчати. У міру дорослішання нащадків, батьки приділяють їм все менше уваги. Коли малечі виповнюється півтора-два роки, їхні батьки починають проводити приблизно однакову кількість часу зі своїми і чужими дитинчатами.

На думку авторів статті, отримані результати показали, що проявляти батьківську турботу здатні представники навіть тих видів приматів, у яких не формується тривалих зв'язків між самцем і самкою. Можливо, ці результати зможуть пролити світло на те, як гомініди переходили від промискуитета до моногамії. Згідно з однією з гіпотез, довгостроковий зв'язок між самцем і самкою виникав внаслідок батьківської турботи про дитинча.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Миколаїв

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme