На Миколаївщині через підняття рівня водосховища атомниками може зникнути унікальний заповідник

Червонокнижна флора та фауна опинилася під загрозою, ЮУАЕС потрібно ж охолоджувати реактори для безпеки

На Миколаївщині через підняття рівня вод…

На Миколаївщині непроста дилема: "Енергоатом" заради охолодження третього реактора Южно-Української АЕС та збільшення рівня Південного Бугу планує підняти Олександрівське водосховище. Під затоплення потрапить червонокнижна флора і фауна, землі заповідника, історичний козацький ландшафт. Атомники не вбачають у цьому проблеми та впевнені, що отримають дозволи в Мінекології та у Верховній Раді, але екологи категорично проти. Про це повідомляє Depo.Миколаїв з посиланням на Факти.ICTV.

Атомники планують підняти рівень Олександрівського водосховища на п'ять метрів - до 21 м. Водойма створена в руслі Південного Бугу, в якому через кліматичні зміни знизився рівень і немає течії в пониззі. Головне - не вистачає води для охолодження третього реактора Южно-Української АЕС.

"Влітку ми працюємо з пониженим навантаженням, працюємо двома блоками. Для того, щоб розсіяти додаткове тепло, необхідно випарувати воду. Ось це додаткове водокористування ми будемо просити", - зазначив Олег Коріков, заступник начальника управління капітального будівництва ЮУАЕС.

Екологи категорично проти, оскільки вода знищить унікальні архітектурні та історичні пам'ятки, затопить одне із семи чудес України - Гранитно-степове Побужжя з унікальними ландшатними і природними комплексами: це десятки видів тварин, рослин і риб. Під затоплення потрапляють майже 30 га землі Національно-природного парку "Бузький гард".

"Зімнити межі можна лише в тому випадку, коли територія чи об'єкт втратив природоохоронну цінність. Це надзвичайно цінні ділянки, місця зростання рідкісних, зникаючих, ендемічних видів", - пояснює еколог Олег Деркач.

Під водою опиняться скелі та острови - територія козацьких поселень 18 століття, а ще сотні археологічних об'єктів від 3 тис. до н.е. і до козацької доби. Музейні працівники зазначають, що там є можливість проводити розкопки. Але якщо не зробити цього зараз чи в майбутнє дисятиліття, то для науки ця територія буде втрачена.

Дев'ять років тому рівень Олександрівського водосховища підвищили вдвічі - до 16 м. Під водою опинилися пороги та дві третини острова Гардовий, де колись стояла похідна козацька церква. Нині на маленькому клаптику землі розташувався кемпінг, але і той може зникнити разом з островом.

Тоді затоплення водосховища суд визнав незаконним, адже були затоплені землі заповідника. Проте атомники воду не спустили, мовляв цінність земель вже втрачена. Тепер екологи намагаються запобігти новому злочину.

"Повинні були бути висновки дослідження Академії наук, Інституту ботаніки, Інституту зоології, розрахунки економічних збитків та шляхи перенесеня на інші ділянки червонокнижних рослин. І тільки після всього цього можна взагалі вести розмову, чи можна підвищувати рівень", -  каже Наталія Гаркуша, заступник начальника управління екології Миколаївської ОДА.

Енергетики готові компенсувати області втрати. Втім унікальний природний комплекс, що формувався мільйони років, навіть за великі гроші не поновиш. Остаточне рішення про підняття рівня Олександрівського водосховища має ухвалити Верховна Рада за поданням Мінекології.

Нагадаємо, що Кабмін затвердив проект реконструкції системи водопостачання Южно-Української АЕС. З електростанції знімуть зняті всі обмеження потужності, викликані недостатньою охолоджуючою здатністю Ташлицького водоймища-охолоджувача. Олександрівське водосховище, розташоване в каньйоні Південного Бугу, в складі гідротехнічних об'єктів Южно-Українського енергокомплексу забезпечує виробництво електроенергії на ГЕС і служить нижнім водоймищем для Ташлицької гідроакумулюючої станції.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Миколаїв

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme