Чхайте на здоров'я: Чому миколаївцям непросто позбутися сезонної алергії

Тополі, платани та амброзія викликають у городян алергію: з карантинними бур'янами намагаються боротися, а ось замінити дерева у місті непросто

Чхайте на здоров'я: Чому миколаївцям неп…

Весна і літо – дві чудові пори року, коли всі насолоджуються теплом й цвітінням квітів та дерев. Всі, крім алергіків. Адже для них настає пекельний сезон червоних очей, чхання та головного болю. Depo.Миколаїв вирішив дізнатися, як у місті борються з алергією та чи допомагають у цьому комунальники.

Нібито сезонна алергія не є "повальним явищем" серед миколаївців, але так або інакше в оточенні чи соцмережах люди згадують про неї. У чорному списку алергенних рослин у мешканців Миколаєва опинилися тополі. Від цих височезних дерев не заховаєшся у місті: їх повно на центральних магістралях, невеликих вулицях та у дворах. Масово насаджували їх за часів Радянського Союзу, але згодом городяни відчули негативні наслідки цього озеленення.

Навесні через тополі вулиці вкриті в буквальному сенсі шматками вати, купки поменше розносяться вітром. Сховатися від них важко. При цьому слід нагадати, що тополі не всіх видів дають пух. Тим не менш, рослин, які розносять "вату", багато.

Чхайте на здоров'я: Чому миколаївцям не так просто позбутися сезонної алергії

Як не дивно, приносять незручності ще одні велетні Миколаєва – платани. Височезні дерева ховають городян у тіні, але їхній "пушок" викликає також не надто приємні відчуття у миколаївців: чхання, біль у горлі та свербіння.

Чхайте на здоров'я: Чому миколаївцям не так просто позбутися сезонної алергії

Чхайте на здоров'я: Чому миколаївцям не так просто позбутися сезонної алергії

У чорному списку, як виявляється, опинилася й акація. Її запах не всім до вподоби, а дерев цих у місті багато, хоч деякі з них і знищуються "чорними лісорубами".

Чхайте на здоров'я: Чому миколаївцям не так просто позбутися сезонної алергії

Чхайте на здоров'я: Чому миколаївцям не так просто позбутися сезонної алергії

Ще одна підступна рослина – амброзія. Цей "нектар богів" у миколаївців, як і багатьох українців, ні з чим добрим не асоціюється, проте є небезпечним – рослина визнана карантинною. Набряки, чхання, сльозоточивість очей, біль у горлі – ці та ще багато симптомів знайомі городянам. Скільки б з амброзією не боролися - не допомагає. Хоча, можливо, просто не ті методи боротьби обирають.

Чхайте на здоров'я: Чому миколаївцям не так просто позбутися сезонної алергії

Що ж кажуть медики з приводу сезонної алергії? В Управлінні охорони здоров’я Миколаївської міськради у відповіді на інформаційний запит розширили "чорний список" рослин, через які люди страждають на сезонну алергію. Зауважимо, що про платани не згадали. "У жителів сезонна алергія буває на пилок амброзії, лободи, тополі, берези, соняшника, акації. Спостерігається поліморфна алергія на трави", - відповіли медики.

Зауважимо, що вони не виділяють сезонну алергію як окрему хворобу, а відносять її до класу алергічних ринітів. За інформацією УОЗ Миколаєва, за минулий рік поширеність на алергічний риніт серед дорослих миколаївців склала 3,10 на 1000 осіб дорослого населення. Серед дітей показник більший – 4,65 на 1000 осіб. Так, у 2015 році дитячий алерголог проконсультував 1285 дітей з сезонною алергією, а діагностичне обстеження провів для 218 дітей. При цьому медики зазначають, що до алергії вразливі люди будь-якого віку.

Чхайте на здоров'я: Чому миколаївцям не так просто позбутися сезонної алергії

Що роблять миколаївські медики для попередження сезонної алергії, в УОЗ відповіли доволі стандартно: "В лікувально-профілактичних закладах проводяться тематичні бесіди та лекції для пацієнтів та батьків дітей, проводиться знищення цвітучих трав на територіях, прилеглих до сімейних амбулаторій, відпрацьовані дії медичних працівників при зверненні хворих певної категорії до лікарів щодо надання невідкладної медичної допомоги. На сайті УОЗ ММР розміщена стаття на тему "Амброзія полинолиста".

А ось чи співпрацює УОЗ Миколаєва з Департаментом ЖКГ Миколаївської міськради щодо знищення алергенних рослин та території міста, так і не відповіли. Аналогічні питання ми поставили і комунальникам, в тому числі і щодо алергенних рослин та їхньої заміни на щось безпечне.

Чхайте на здоров'я: Чому миколаївцям не так просто позбутися сезонної алергії

Як не дивно, інформація медиків і Департаменту ЖКГ щодо алергенних рослин різниться. "Такі породи дерев як платан, акація і тополя не відносяться до алергенних, тому їхнє видаленні на території Миколаєва не плануються", - йдеться у їхній відповіді.

Таким чином, лікарі визнають, що миколаївці страждають на алергію від тополь та акацій, а ось для комунальників це новина. Так само вони не знають, яка кількість дерев у місті – інвентаризація не проводилася.

Оскільки ж комунальники не вважають багатостраждальних тополь алергенними, то і замінювати їх не збираються: "Вказані породи є найбільш пристосованими до степової зони та мікроклімату міста, заміна яких може негативно вплинути на якість зеленого фонду Миколаєва".

Чхайте на здоров'я: Чому миколаївцям не так просто позбутися сезонної алергії

Відповідь щодо боротьби з алергенними рослинами комунальників була не менш формальною, як і в УОЗ. Управління екології Департаменту ЖКГ спільно з Державною фітосанітарною службою проводять рейди. Минулого року їх було 16: "На територіях, закріплених за департаментом ЖКГ, за результатами обстежень, порушень виявлено не було", - повідомили комунальники.

Чи покарали якогось порушника, який вчасно не вирубав амброзію, також не вдалося дізнатися. Фіксувати і накладати штрафи за таке має не Департамент ЖКГ, а районні адміністрації. На сайті міськради читаємо новину про обстеження мікрорайону "Соляні", де райадміністрація шукала порушників. Знайшли їх небагато: "За результатами обстеження було виявлено порушення вимог чинного законодавства та складено чотири адміністративних протоколи за порушення п.12.2.42 "Правил благоустрою, санітарного утримання територій, забезпечення чистоти і порядку в м. Миколаєві, а саме несвоєчасне видалення карантинних рослин на прилеглих територіях до приватних домоволодінь", - йдеться в повідомленні.

Чхайте на здоров'я: Чому миколаївцям не так просто позбутися сезонної алергії

Хоч комунальники і звітують про боротьбу з карантинними рослинами, бур'янів часто не помічають. Щоб розворушити чиновників, миколаївцям доводиться здіймати галас у соцмережах, наприклад, як це було на Намиві. Вирубали кущі лободи та амброзії на кінцевій маршруток лише тоді, коли жителька звернула на це увагу у "Фейсбуці". 

Зауважимо, що просте скошування бур'яну тільки погіршить ситуацію: карантинної трави стане ще більше. Тому потрібні більш радикальні методи: інтернет підказує про знищення амброзії за допомогою хоча б виривання з корінням, що майже неможливо на запущених "плантаціях", не кажучи вже про використання гербіцидів та витіснення іншими рослинами.

Стежити за своєчасним знищенням амброзії мають, як вже було вказано, адміністрації районів. Руки доходять до проблеми не у всіх. Та й самі жителі не надто опікуються тим, що в них зростають бур'яни біля будинку. "Дбайливі" господарі можуть взагалі спалити зарості, наробивши ще більшої біди.

А ось прибрати інші джерела сезонної алергії у місті не так просто. Тополі, акації та платани ніхто вирубати не буде. Можливо, було б доцільно влаштовувати вологе прибирання вулиць під час "пухової атаки", проте поки у Миколаєві це не практикується.

При цьому місту дійсно потрібне озеленення. Більшість дерев висаджувалися десятки років тому. Деякі з них вже валяться від старості, а масового насадження дерев поки немає. Хоч миколаївці іноді не чекають від чиновників реакції та самі наводять красу біля домівок та в парках, висаджуючи дерева та квіти. Завдання залишається не з легких: виростити та зберегти цю зелень, адже хуліганів, які ламають молоді деревця, вистачає.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Миколаїв

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme